Kendt duo spiller i Rosenparken

} KONCERT: Membranen er klar med en anderledes café-aften, når foreningenfredag 28. oktober får besøg af duoen Bente Kure og Leif Ernstsen. Begge musikere er meget scenevante. De optræder både sammen og med andre musikere. Udover turneer i både ind- og udland, har duoen en del cd-udgivelser bag sig. Bente Kure, der har været professionel musiker siden 1984, har spillet guitar, sunget og optrådt siden 1974. Leif Ernstsen, der spiller harmonika, er underviser ved den rytmiske aftenskole i Roskilde. Hanne Grabow fra Membranen mener, at der er grundlag for en festlig musikalsk aften. } NYANSAT: Aalestrup Kommune har ansat en ny SSP-konsulent. Per Worm fra Fjelsø overtager jobbet efter Jesper B. Christensen, som sagde jobbet op til fordel for en stilling som souschef i en institution for unge misbrugere. For cirka et halvt år siden blev SSP-stillingen i Aalestrup opnormeret fra 23 timer til fuld tid. } FODBOLD: Lørdag afslutter Aalestrup IF serie 3 i fodbold på udebane mod Skørping IK Frem. Der venter Aalestrupholdet en svær sæsonafslutning mod en stærkt hjemmehold. I efterårets ti kampe hentede Skørping IF 25 point, kun overgået af rækkens absolutte tophold Ulbjerg. I de tre seneste udebanekampe har Aalestrup dog taget fuld gevinst, og holdet håber selvfølgelig på en flot afslutning med tre point mod Skørping, der blev besejret 1-0 i foråret. } LØVINDE-BESTYRELSE: Lions Club Marie Louise i Aalestrup er begyndt på et klubår med en ny bestyrelse står i spidsen. Klubbens nye præsident er Mariann Clausen fra Gedsted. Kirsten Bollerup fra Aalestrup overtager pladsen som vicepræsident, Marie Louise Nørgaard fra Møldrup er clubmester, Gitte Lundal fra Aalestrup er sekretær, mens Elly Jensen fra Aalestrup beklæder posten som kasserer. Derudover står Aud Julie Næss for klubbens pr, og Anette Mindegaard er past præsident for Lions Club Marie Louise i Aalestrup.