Kulturpolitik

Klar til Nephew i museet

Blandt andet fire kanoner skulle flyttes for at give plads til Nephew’s koncert

En firling luftværnskanon på 1500 kilo var en af de udstillingsgenstande, der skulle flyttes forleden. ?Privatfoto
En firling luftværnskanon på 1500 kilo var en af de udstillingsgenstande, der skulle flyttes forleden. ?Privatfoto

HANSTHOLM: En panserværnskanon og en firling luftværnskanon var blandt de udstillingsgenstande, der forleden blev flyttet fra deres faste pladser i Museumscenter Hanstholm.

Formålet var at skabe plads til band og publikum ved den spektakulære koncert onsdag 30. januar med ”Nephew”. Museumsinspektør Jens Andersen fortæller, at i alt fire kanoner på op til 1,5 tons samt en flyvemaskine propel skulle flyttes, så der krævedes hjælp udefra i form af to mand fra Tage Kristensen A/S.

- Operationen lykkedes over al forventning, fortæller Jens Andersen - om de syv og en halv times arbejde.

Lørdag kunne et hold frivillige fra Thy Rock rykke ind for at klargøre scenen og andet grej, der skal bruges i forbindelse med koncerten.

De 250 billetter til koncerten blev revet væk på et kvarter i september, da de blev sat til salg.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden