Nørresundby

Klar til ny sæson

Sæson 2003 står for døren, og flere måneders forberedelse er efterhånden tilendebragt hos Nørresundby Boldklub. Klubbens ungdomsafdelinger er klar til at slå dørene op for sine godt 350 ungdomsmedlemmer fordelt på 13 forskellige afdelinger. 50 ungdomstrænere og ledere står klar i kulissen for at tage imod gamle som nye medlemmer. De ældste afdelinger ( junior, ynglinge og pigerne) er allrede begyndt på deres ugentlige træning. I februar vil afdelingerne lilleput drenge, lilleput piger, miniput drenge og miniput piger vove sig ud i vintervejret. Og når ungdomsafdelingens officielle standerhejsning lørdag 8. marts er overstået, rykker de mindste afdelinger ud. Medlemmerne kan i øvrigt glæde sig over, at klubben stort set har det nødvendige antal ledere. - Modsat mange andre fodboldklubber har vi været så heldige, eller gode om man vil, at ledermanglen her er minimal. Så vi føler os godt rustet til den nye sæson, siger klubbens ungdomsformand, Arne Schürer.

Forsiden