Klar til Tosca

Torsdag aften går det løs på tre scener

Operaen Tosca bruger tre forskellige scener i samme opsætning

Operaen Tosca bruger tre forskellige scener i samme opsætning

AALBORG:Teater Nordkraft, Egnsteatret Undergrunden og Aalborg Operafestival er i år gået sammen om at producere den største operaforestilling i Aalborg til dato og valget er faldet på Tosca - et af Puccinis mesterværker.

Og det er noget af et trekantsdrama, der udspilles, når en samling af Danmarks dygtige sangere indtager scenerne.

Og begrebet scenerne er velvalgt for forestillingen udspilles nemlig i hele tre forskellige rammer.

Således vil publikum opleve 1. akt i Kedelhallen i Nordkraft, hvorefter de guides over til 2. akt i Intimsalen i Musikkens Hus, der ellers først åbner officielt den 29. marts for endeligt at slutte i Teater Nordkrafts store sal med 3. akt.

På scenen møder vi Isabel Piganol, Jens Søndergaard, der vandt Aalborg Operapris 2013, Adam Frandsen, Visti Hald, Hans Lawaetz, Kristian Krebs, Morten Krogh Mortensen, Bo Horsevad, Frederik Sloth Langhave, pianist Ulrich Stærk samt statister fra MGK og et kæmpestort børnekor fra Aalborg Kulturskole og Vor Frue Kirke under ledelse af Christina Kjærulff.

Instruktør er Anders Ahnfeldt-Rønne, der også stod bag operaproduktionen Rigoletto i Nordkraft i 2011.

Forestillingens spiller i perioden 13-23 marts, og billetsalget foregår via Teater Nordkraft.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.