Fodbold

Klitmøller IF fejrede 75-års fødselsdag

Erna og Morten Jensen udnævnt til æresmedlemmer.

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Klitmøller IF 75 års jubilæum. Karl Oddershede, til højre, fik DBUs sølvnål for 25 års indsat. Sølvnålen giver gratis adgang til alle landskampe. Poul Overgaard overrakte nålen og i baggrunden ses klubbens tidligere formand, Ole Ryltoft, der holdt talen for Karl Oddershede.

Klitmøller IF fejrede i går sit 75-års jubilæum med en reception på Klitmøller Stadion. Omkring 100 medlemmer var mødt op i klubhuset, hvor der blev serveret sandwich og drikkevarer. Her blev jubilæumsskriftet præsenteret. Skriftet kan fremover købes hos klubben for 50 kroner. I festskriftet kan man blandt andet læse om det tidligere købmandspar Erna og Morten Jensen, der har været med i klubben fra de tidlige år. Morten Jensen var blandt andet med på holdet, der i sæsonen 1938-39 vandt amtsmesterskabet. Derudover har Erna Jensen været tidligere været kasserer i klubben i en årrække. Deres indsats blev i går belønnet med et æresmedlemskab i klubben. Klubbens ildsjæl gennem mange år, Karl Oddershede, blev desuden udmærket med DBU's sølvnål for 25 års vedvarende indsats for fodboldsporten. Udover hæderen giver nålen gratis adgang til samtlige fodboldlandskampe. Efter receptionen spillede klubbens første hold en turneringskamp i serie 4 mod Nors. Her viste spillerne sig at være i jubilæumshumør, idet Nors blev sendt hjem med cifrene 6-0. Klubben planlægger et jubilæumsarrangement for børn til august. Den egentlige jubilæumsfest er planlagt til at finde sted til oktober i forbindelse med generalforsamlingen.