Klitmøller-leder: Lasse får ny chance

Klitmøller IF overvejer at forlænge Lasse Jensens karantæne

Lars Bang Bertelsen
Kampen mellem Klitmøller og Thisted FC på Klitmøller Stadion endte 1-1, men nu har TFC fået tilkendt en skrivebordssejr på 3-0. Arkivfoto
Fodbold 4. september 2007 22:01

FODBOLD: Fem dages karantæne til Klitmøller IFs Lasse Jensen og en bøde til klubben på 2000 kroner. Sådan lød straffen, da Jysk Boldspil-Unions disciplinærudvalg i går afsagde dom efter sidste uges skandalekamp på Østerild Stadion, hvor dommer Ole Grave afbrød serie 4 opgøret mellem Nordthy/Hillerslev og Klitmøller, da Lasse Jensen havde truet med at brænde dommerens hus ned. JBUs dom afspejler, at unionen ser med stor alvor på sagen. Det hører absolut til sjældenhederne, at JBU uddeler så lange karantænestraffe. I Klitmøller IF har klubbens ledelse taget dommen til efterretning. - Jeg mener, det er en fornuftig dom fra JBUs side. Det er som forventet, siger klubbens næstformand Mikael Konradsen, der samtidig oplyser, at klubbens ledelse vil overveje at forlænge karantæne med endnu to spilledage, så den kommer til at løbe i hele efterårssæsonen. - Det har vi talt om at gøre, men den endelige beslutning skal tages i bestyrelsen, siger Mikael Konradsen. Samtidig understreger næstformanden, at klubben er kede af sagen. - Vi kan kun tage afstand fra de ting, som Lasse sagde til dommeren. Når det er sagt, så skal der også være plads til at træde ved siden af. Nu skal Lasse udstå sin straf. Når han har gjort det, så vil vi til gengæld også være klar til at tilgive ham. Han skal nok få en ny chance i klubben. Men det er klart, at vi ikke vil se en gentagelse. Skulle noget lignende nogensinde ske igen, så er det klart, at vi vil handle helt anderledes konsekvent, siger Mikael Konradsen.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...