Klokkerholm er ved at få styr på tingene

KLOKKERHOLM:En af Klokkerholms førsteholdsspillere Palle Villadsen, der har overtaget trænerrollen for klubbens fodboldspillere, har sammen med klubmanden Per Mogensen, der også stadig er med i første række, nu fået så meget styr på KIF’s bedste fodboldhold, at man i udekampen mod Poulstrup/Vrejlev kunne notere sig for efterårets første point, da KIF’erne spillede 1-1. Efter en målløs første halvleg kom hjemmeholdet foran 1-0, men KIF’erne pressede hårdt på og under et sådant pres efter hjørnespark scorede en af hjemmeholdets forsvarsspillere i eget net. Humøret var efter kampen høj i KIF-lejren, der på grund af en større afgang af spillere tidligt på forårssæsonen, har været i gang med at rekonstruere klubbens f’ørstehold. Det ser nu ud til for alvor at lykkes, og nu venter man bare på årets første sejr. KIF er fortsat på sidstepladsen i serie 4 med kun tre point. OS