Tyverier

Klub åbner op for det gode naboskab

Sindal Ungdomsklub vil udfolde sig hensynsfuldt i forhold til taxaselskab

SINDAL:- Taxa Vendsyssel er der i døgndrift, 168 timer om ugen, og vi er der fem timer om ugen. Det synes jeg, at man skal sætte i relation til hinanden, siger formanden for Sindal Ungdomsklub, Kim Tausen, efter klubbens generalforsamling i tirsdags. Forholdet mellem taxa-selskabet og ungdomsklubben havde sneget sig ind på aftenens dagsorden, fordi taxa for nylig klagede over larm fra den ungdommelige overbo. - Men vi vil gøre alt for det gode naboskab og minimere larmen fra musik og de fysiske udfoldelser, siger Kim Tausen. Efter taxaklagen indløb på kommunekontoret, har parterne som tidligere beskrevet holdt et møde, som resulterede i, at man på sigt skulle finde nye klubfaciliteter. - Vi er åbne over for en drøftelse, men det skal være bedre lokaler med flere kvadratmetre, understreger klubformanden. Tyveri-alarm Medlemstallet er omkring de 80, og med mere end 30 unge af gangen tilstede til klubaftnerne tirsdag og torsdag, og så kniber det med pladsen. En anden aktuel sag, som klubben gerne havde været foruden, er indbruddet for nylig, hvor elektronisk isenkram for flere tusinde kroner blev stjålet. Klubben er ganske vist forsikret, men der er selvrisiko på 2500 kroner, ligesom den almindelige værdiforringelse betyder, at man ty lidt til egen tegnebog. Indbruddet forleden medfører i øvrigt, at der sættes tyverialarmer op i klubben, ligesom klublokalerne nu ifølge formanden vil blive udsat for "ekstra bevågenhed". En god snes troppede op til generalforsamlingen, hvor der også blev udtrykt stor tilfredshed med de medarbejdere, man har ansat i klubben, og der blev endvidere luftet en række forslag, som man vil arbejde videre med - det gælder alt lige fra flere ture ud af huset til et ønske om at få mere spræl på væggene med maling eller graffiti, eventuel med assistance fra en kunstner. Thøger Riis Michelsen er ny i klubbens bestyrelse, der også har fået et par nye ungerepræsentanter i form af Daniel Christensen og Peter Horsevad.