Sulsted

Klub er reddet fra lukning

Bestyrelse igen fuldtallig

BRØNDERSLEV:Klub Georg fra Brønderslev er reddet fra lukning. Det lykkedes med lodder og trisser at få besat ledige bestyrelsespladser på en ekstra generalforsamling i klubben.Meldingen var klar forud for generalforsamlingen. Var det ikke lykkedes at få valgt en bestyrelse, ville klubben lukke. Bestyrelsen havde sammen med klubbens leder opfordret alle interesserede til at møde op til generalforsamlingen. Der kom 12 til denne generalforsamling. I maj blev forsøgt at få bestyrelsesposter besat, men uden held. Da mødte kun én op til generalforsamlingen. Til bestyrelsen valgtes pædagog Tom Pedersen, der kommer fra Nørreheden på Aistrup Hede samt Rie Bech Jensen, Sulsted, der er bonusmor til en bruger. Det lykkedes endog at få en suppleantpost besat. Her valgtes Tove Berthelsen fra Vrå. Hun er mor til en bruger. - Jeg er glad for, at klubben er reddet fra lukning, siger klubbens leder Helle Bro Jensen. Sæsonen indledes onsdag 20. august. Her bliver der en minigolf-turnering. Klubben har åbent hver onsdag på Sct. Georgs Gården i Brønderslev. Der er ca. 65 medlemmer i klubben - fysisk og psykisk udviklingshæmmede, og de kommer fra et stort område. Brugerne af klubtilbuddet bliver kørt til Brønderslev i busser fra de forskellige bofællesskaber, og når aftenens program er slut, drager de hjem igen.