Klub indsamler mærker

Pandrup 16. september 2002 08:00

PANDRUP: Saml kaffemærker og støt Jetsmark Håndbold Klub. Sådan lyder opfordringen fra håndboldklubben, som er gået i samarbejde med Karat Kaffe om at skaffe penge til foreningens arbejde. Aftalen går ud på, at klubbens medlemmer skal samle Karatmærker, som sidder på forsiden af pakkerne. På den måde kan klubben skaffe sig et økonomisk overskud til klubbens aktiviteter, da kaffefirmaet giver en krone pr. mærke, der samles ind. Mærkerne indsamles i kuverter, som skal afleveres til klubben senest 1. februar, hvorefter håndboldklubben blot skal vente på checken. Hans Kurt Børresen, Jetsmark Håndbold Klub, håber, at der vil blive samlet flittigt ind på arbejdspladser og alle andre steder, hvor mennesker mødes. Spillerne får en henvendelse med hjem, der oplyser om initiativet. - Alle pengene går til ungdomsafdelingen. Får vi samlet 5.000 mærker ind, så er jeg glad, men mindre kan også gøre det. Vi håber, at mange vil hjælpe os ved at give mærker til indsamlerne eller aflevere mærker i vores postlkasse ved vores klublokale, siger Hans Kurt Børresen.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...