Skallerup Klit

Klubben mangler damer

Hjørring Bowling Club inviterede til åbent hus

HJØRRING:Det går virkelig godt for Hjørring Bowlings Clubs damer. De rykkede i fjor op fra 3. division til 2. divsion. - Nu ligger de midt i 2. division. Det er jo fint i betragtning af, at de lige er rykket op, siger klubformand Keld Jensen. - Men vi har kun ni damespillere. Det er lige i underkanten, så vi håber, at vi kan få nye medlemmer i dag eller tirdag, hvor vi også har åbent hus. Søndag eftermiddag bliver der hurtigt fyldt op i Hjørring Bowling og Gokart Center på Ringvejen. Mange vil gerne prøve om sporten er noget for dem. Golfklubben betaler for banerne i de tre timer, det åbne hus varer. Snart ruller kuglerne i store mængder mod keglerne. Amatørerne har lysten, men kuglerne vil ikke altid lystre kursen. Det går nu rigtigt godt for Trine Baadsgaard, Hjørring. Hun er faktisk blevet "lokket" til åbent hus arrangementet af en af klubbens spillere Lone Thomsen. - Jeg har spillet en del og nu har jeg fået mod til at komme på dameholdet. Jeg har faktisk besluttet mig. Jeg vil gerne være med, siger Trine Baadsgaard. Hun kender allerede et par stykker i klubben. Klubben gør meget for at nye skal føle sig velkomne. Til almindelige træningsaftener om tirsdagen, trækker man tilfældige numre, for at afgøre, hvem man skal spille mod. - Ellers får vi hurtigt dannet nogle grupper eller kliker, siger bestyrelsesmedlem Erik Olesen. Men man kan også nyde bowling uden at gå vildt op i det sportslige. Familien Nymann er blevet lokket af åbent hus-tilbuddet. Det er far, Finn Nymann og de to sønner Rasmus, 12, og Frederik, 11, der ivrigt forsøger at få kuglen til at løbe i den ønskede retning. Mor Lone kigger på. Finn Nymann vil ikke afvise, at klubmedlemsskab kunne være en mulighed. Seriøs bowling "har dog ikke tidligere været på programmet. - Vi har prøvet det på Skallerup Klit Fericenter. Det er jo en herlig beskæftigelse. Og så gør det jo ikke noget, at man både må ryge og drikke en øl, siger han med et smil. I hele hallen går jagten ind på den perfekte "strike", der vælter alle keglerne. - Hemmeligheden ligger i at finde den helt korrekte balance under tilløbet, afslører formand Keld Jensen. Men der er selvfølgelig også mere indlysende fif: hvis kuglen konsekvent går mod højre skal man naturligvis bare rykke en anelse i modsat retning. Nogle af klubbens spillere virker i dag som rådgivere og instruktører. Når klubmedlemmerne går i gang, ser vi amatører, at der er meget at lære. Blandt andet hvordan man lærer at skrue en kugle - med vilje!