Klubleder fyret efter 12 år

Støttegruppen for Dronninglund Ungdoms- og fritidsklub frygter fremtiden for klubbens unge

Dronninglund-klubbens leder gennem 12 år - Rikke Mortensen - er blevet afskediget. Støttegruppens bestyrelse undrer sig - og er bekymret for klubbens fremtid. Arkivfoto

Dronninglund-klubbens leder gennem 12 år - Rikke Mortensen - er blevet afskediget. Støttegruppens bestyrelse undrer sig - og er bekymret for klubbens fremtid. Arkivfoto

Lederen af Dronninglund Ungdoms- og Fritidsklub - Rikke Mortensen - har ufrivilligt forladt klubben. Det oplyser Jonna Kvist, der formand for Støtteforeningen DUK's Venner. Og klubbens fremtid bekymrer hende og de øvrige medlemmer af støttegruppen meget. At Rikke Mortensen er på vej væk fra lederposten, skyldes ifølge Jonna Kvist ungdomsskolens leder Peter Vestergaard. Hun fortæller, at han siden sammenlægningen har udsat Dronninglundlederen for uberettiget og hård kritik - i øvrigt også når børn og ansatte hørte på det. Peter Vestergaard afviser at kommentere den personlige kritik fra Jonna Kvist. Rikke Mortensen har været leder af klubben i mere end 12 år, og ifølge Jonna Kvist er hun den person, der gennem årene har haft størst forståelse for de børn, der kommer i klubben. - Hun er den, der tager sig af dem, hjælper og støtter dem og altid er der for dem, langt ud over det, man kan forvente af en klubleder, lyder det i et bekymringsbrev, som Jonna Kvist har sendt til medlemmerne af ungdomsklubbens bestyrelse. Jonna Kvist selv har en fortid som sekretær for ungdomsskolen, men hun valgte for få år siden at fratræde stillingen og i stedet bakke det lokale klubtilbud op via støttegruppen for DUK. - Støtteforeningens opgave er at bakke op om klubben her i Dronninglund - på alle måder. Både praktisk og økonomisk, forklarer Jonna Kvist. Og støttegruppen frygter, at Rikke Mortensens afskedigelse vil ramme de unge. I et brev til ungdomsklubbens bestyrelse skriver støttegruppen: - Børn, der er startet i Fritidsklubben kommer ofte senere i Ungdomsklubben og mange af de unge, der kommer i Ungdomsklubben har været med lige fra den første dag - selv om de nu er voksne, kommer de stadig. - Når de bliver for gamle til at være medlem af klubben, kigger de alligevel ind for lige at fortælle deres gode ven, klubbens leder, at de har fået en ny bil, at de er blevet forældre, at deres bedstemor skal begraves, at de har fået læreplads. Alt det, som deres hverdag rummer, vil de rigtig gerne dele med den, der har støttet dem, skældt dem ud, forsøgt at holde dem ude af daglige problemer, og som har hentet dem om natten, når de ikke kunne komme hjem og de stod nede i byen og i en 14-åriges brandert kun huskede nummeret til klubbens leder. Så sov de på lederens sofa, indtil de kunne gå hjem. Jonna Kvist konstaterer, at nogle enkelte af børnene kan komme ind under betegnelser som ressourcesvage, udsatte og utilpassede. - Vores bekymring for fremtiden gælder rigtig meget disse børn. Hvordan kan man være sikker på, at den, der tager over efter Rikke, også ser det som sin vigtigste opgave at holde fokus på disse børn, og forsøger at forstå dem og hjælpe og støtte dem, lyder det fra Jonna Kvist, der har opbakning fra den øvrige bestyrelse i støttegruppen. - Det er nogle super-gode børn, der skal have en chance. Det fik de hos klubbens leder. Rikke Mortensen har været sygemeldt med arbejdsrelateret stress i en lang periode, og hun kan ikke kommentere sagen.