Knald på Krudt-Hans og Kauri

For første gang er Brønderslev Judoklub Kauri gået ind på fyrværkeri-markedet

9
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

En Kongestøv fontæne fyrer stjerner et pænt stykke op i luften.

I forvejen er der noget eksplosivt over dem, når de dyrker deres sport i judoklubben. Og flere af dem lander med et brag i måtten. Men her op til nytår sælger de også fyrværkeri for første gang - de er gået sammen med Krudt-Hans. 28-årige Hans Larsen flyttede for et års tid siden til Brønderslev og startede sit eget firma, Krudtbilen. Krudt-Hans sælger fyrværkeri fra Krudtkongen ved Vadum. - I starten på internettet, men det er besværligt med godkendelser, sikkerhed og forsendelse. Det tager megen tid. Men jeg kender Morten i judoklubben, så klubben og jeg blev enige om at lave et slagssted i december, forklarer han. Hans fik det i gang med telt, tilladelser, annonce i Oplandsavisen og den obligatoriske container med fyrværkeri. - Klubbens unge delte reklamer ud, og flere af forældrene hjælper til som frivillige sælgere. Man skal nemlig være fyldt 18 år for at sælge på grund af sikkerhedsreglerne. Efter den første uge har Krudt-Hans fået dækket sine udgifter. - De unge har fået noget på deres judo-konto for indsatsen. Men desuden skal der være penge til hele judoklubben, og vi vil gerne fortsætte samarbejdet næste år. Først var det meningen, at lave fyrværkeri-salget på Markedspladsen, hvor klubhuset er. - Vi fik tilladelse fra Beredskabsstyrelsen, men ikke fra kommunen. Pladsen ved Statoil er dog også velegnet. Klubbens ønskeliste Per Christensen fra judoklubben forklarer, at de mangler sponsorer: - Derfor valgte vi at prøve noget andet. Det gik lidt langsomt med salget i starten, men nu er der mere gang i den. Judoklubben regner med, at de skal overtage klubhuset på Markedspladsen til nytår. - Det er også derfor, vi gerne skulle tjene noget. For et par år siden sørgede frivillige forældre for at lave nye lofter i huset. - Men huset trænger også til isolering - især vinduerne. I det nye år skal vi have lavet en handlingsplan for, hvad der skal gøres. Men økonomi og ambitioner skal hænge sammen, tilføjer Per. Han ser nødig, at kontingentet sættes op. - De unge giver 850 kr. om året. Og det vil være fint, hvis vi kunne arrangere en træningslejr og fælles en bowling-aften. Forældrene lægger mange timer for klubben, så det skulle gerne komme de unge til gode. På ønskelisten står også nyt træningstøj og trøjer. - Vi har cirka 40 medlemmer. Flest unge, men de seneste par år er vi blevet flere seniorer. Vi blev jo jysk-fynske mestre. Krudtkongen fører 55 fyrværkeri-produkter godkendt af Sikkerhedsstyrelsen - det største batteri til knap 600 kr. rummer næsten et kilo krudt. Mange regler Der findes en lang række regler for salg og opbevaring af fyrværkeri. Her et udpluk: {Man skal være mindst 18 år for at sælge det. {Det må kun sælges 1.-31. december. {Køberen skal altid have udleveret en vejledning om anvendelsen af fyrværkeriet. {Den samlede mængde af kategori II-fyrværkeri samt knaldhætter, -bånd, knaldperler og -propper må ikke overstige 50 kilo i et salgslokale. {I et tilstødende lokale - adskilt fra salgslokalet - må opbevares op til 100 kilo, hvis der ikke findes andet brandfarligt (papir, pap, træ, stearinlys eller lignende). Lager kan være i en container med 250 kilo. {Containeren skal stå mindst 40 meter fra bygninger, hvis den har en ekstra, tykkere skille-væg. En container uden skille-væg skal være næsten dobbelt så langt væk. { Kun autoriserede personer må hente og bringe fyrværkeri i containeren. {Der skal være brandslange bagpå containeren, som brandvæsnet kan koble sig direkte på. {Et salgssted kan også være i det fri og skal være mindst 15 meter fra containeren. Og 10 m. fra bygninger. Der må ikke være aktiviteter 10 m. rundt om slagsstedet - ikke engang p-plads. {Ved opbevaring af større mængder skal politiet give særlig tilladelse. {Evt. udstilling bør være attrapper, da mængden af udstillet fyrværkeri tæller med. {Der er også strenge regler for, hvordan og hvor meget fyrværkeri, man må transportere. {Reglerne blev strammet efter katastrofen ved Kolding for syv år siden. {Beredskabsstyrelsen og Sikkerhedsstyrelsen - brs.dk og sik.dk - administrerer reglerne.