Kometen Kortegaard

Talentet stormer frem i AaB og på U20-landsholdet

AaB - Jetsmark3-1 (0-1) Fodbold, træningskamp AALBORG: I efteråret lejesvend på FC Nordjyllands 1. divisionshold - nu fast mand i startopstillingen på AaB's superligamandskab. Karrieren kører på skinner for 19-årige Thomas Kortegaard, der i bakspejlet priser sig lykkelig for mellemstationen i FC Nordjylland. - Tempoet og hårdheden i 1. division udviklede mig uden tvivl betydeligt mere, end et halvt år på danmarksserieholdet i AaB havde gjort, konstaterer stortalentet, der forleden fik et ekstra skulderklap med udtagelsen til U20-landsholdets testkamp på tirsdag i Tyrkiet. - Det er uden tvivl et udslag af min indsats under træningen i AaB, samtidig med at jeg har fået chancen på superligaholdet. Hård konkurrence Den teknisk stærke venstrebensspiller har vist lovende takter i både Brøndbyhallen og Gigantium, og i går fulgte han niveauet pænt op i AaB's første udendørs træningskamp på en hård, men absolut brugbar græsbane på klubbens anlæg. - Jeg er nu ikke helt tilfreds med første halvleg, hvor jeg kom for lidt med i spillet, men det blev heldigvis bedre efter pausen. Hans vurdering kunne gælde for AaB som helhed i en kamp, der egentlig tjente begge hold til ære. I en velorganiseret udgave gjorde Jetsmark kompetent modstand, opmuntret af Lars Kristensens tidlige drømmehug i fjerneste målhjørne, og AaB fik i længden belønning for at fastholde tempo og tålmodighed med et hold, hvor bl.a. Trond Andersen, Jacob Krüger, Allan Gaarde, Rasmus Würtz, Stefan Schmidt, Mads Bro Hansen og David Nielsen blev sparet på grund af mindre skavanker. Det betød, at cheftræner Erik Hamrén i reservestaben gjorde brug af to førsteårs ynglinge, Jens Christian Sørensen og Thomas Enevoldsen, der ind imellem træner sammen med superligatruppen. Thomas Kortegaard håber at bide sig fast på venstre flanke, omend konkurrencen skærpes væsentligt, når Allan Gaarde og Mads Bro Hansen om kort tid melder sig spilleklar. - De er et par garvede fyre og bliver ikke nemme at holde væk - men de skal få kamp om pladsen. Omvej i luften U20-landskampen i Tyrkiet betyder, at Thomas Kortegaard sammen med Rasmus Würtz og Jacob Sørensen går glip af AaB's træningskamp på tirsdag mod Silkeborg og møder frem i klubbens træningslejr i Portugal med et døgns forsinkelse. Den øvrige AaB-trup rejser sydpå onsdag formiddag, og først samme aften/nat vender U20-landsholdstrioen i chartret DBU-fly fra Tyrkiet til København, hvorfra de torsdag morgen sætter kursen mod Portugal. Muligheden for at flyve direkte fra Tyrkiet til Portugal er droppet af sikkerhedsgrunde. abel Kampfakta: Mål: 5. minut 0-1 Lars Kristensen, 60. minut 1-1 Simon Bræmer, 61. minut Martin Ericsson, 85. minut 3-1 Allan K. Jepsen (direkte på frispark). AaB: Jimmy Nielsen - Allan Olesen, Bård Borgersen, Tommy Markussen, Allan K. Jepsen - Jacob Sørensen, Kasper Risgård, Martin Ericsson, Thomas Kortegaard - Simon Bræmer, Thomas Augustinussen. Indhoppere: Morten Larsen, Jens Christian Sørensen og Thomas Enevoldsen. Jetsmark: Per Stokholm - Anders Sørensen, Jan Steffensen, Torben Andersen, Andreas Overgaard - Tonni Jensen, Thomas Gade, Allan Kjeldsen, Lars Kristensen - Thomas Bagger, Søren Møller. Indhoppere: Rasmus Østenkær, Morten Eriksen, Christian Bjerg, Frans Johansen og Martin Augustinussen.