Kongens gamle telefon på auktion

AALBORG:Allerede i formiddag slår Trolle Henriksens Auktioner i Aalborg dørene op for eftersyn af en spændende auktion, som byder på møbler, malerier, sølv og varia, om end lidt blandet, mere i de klassiske stilarter. Eftersynet finder sted de næste fire dage og auktionen begynder på mandag klokken 10, hvor man lægger ud med møbler. Hvad kan man så byde på her. Der er spisestuer i hepplewhiteform, dels Jensen, Farre model 1 og dels Randers Møbelfabrik, med vurderinger på 15-20.000 kroner, og skal vi over i moderne klassisk arbejde er der Ole Wanschers "Rungstedslund" spisestue til en vurdering af 12.000-15.000 kr. eller Arne Jacobsens 7er-stole, Piet Heins ellipsebord fra Fritz Hansen, hver del vurderet til 5-6.000 kr. I formiddagens løb sælges også godt et halvt hundrede malerier af god kvalitet. Man begynder med Anne Westphals lille, smukke blomsterbillede og Sergius Frosts køer ved fjorden, og snart efter måske et af auktionens mest spændende billeder: Det lille billede af kunstneren i naturen med malergrej på ryggen. Det er usigneret, men tilskrives Michael Ancher og skulle forestille ham selv. Tror man på tilskrivelsen, så skulle det nemt kunne overstige vurderingen på 15-20.000 kroner. Fra det nordjyske skildrer Vendsyssel-maleren Johs. Hofmeister vintervejret. Flere nordjyske malere findes i Aksel P. Jensens akvarel og Søren Bjulffs maleri med yndlingsmotiv af situationer fra Gammel Stand i København. Lauritz Sørensen har malet et sigende billede af damperen S/S "København", der minesprængtes ved Hals Barre i 1948, forlade Aalborg en sommeraften, hvor solen er gået ned i vest. Når frokostpausen er overstået tager man fat på brocher, ure, glas, figurer og sølvarbejder. Blandt andet en velholdt bordtelefon, 1885-1910, med gulddekor og håndsving, og senere påsat drejeskive med kronet løveskjold. Efter sigende har den tilhørt Kong Christian X og stået på Klitgården ved Skagen. Historie finder vi også i et cerutetui af sølv, som har tilhørt ridtmester Koltzer, som var Dora Miehes tredje mand. Det har en takkeindskrift fra en cirkusdirektør i Kiev, og er værdiansat til 10.000 kroner.

Breaking
Ingen afsluttende prøver for 9. og 10. klasser: 15. april åbner institutioner og skoler for 1.-5. klasse
Luk