Kort og godt løb med kort
Orienteringsløb i Lundby Bakker for hele familien er blevet en populær søndagsaktivitet her i januar
Opdateret kl. 13:17
AALBORG: Det var børn og voksne med røde kinder, som søndag formiddag havde taget imod tilbuddet om at prøve orienteringsløb i Lundby Bakker.
For en januardag var vejret ganske udmærket til en tur i skoven, men en varm kop kakao efter gå- eller løbeturen var nu ganske tiltrængt alligevel.
Aalborg Orienteringsklub havde set frem til denne dag og ser også frem til de kommende to søndage, hvor der atter er orienteringsløb for hele familien og motionister, der har lyst til at prøve ”skattejagten” på poster rundt om i skoven. Konceptet er lånt fra en københavnsk klub og blev for første gang prøvet af sidste år. Her endte det nærmest med, at orienteringsklubbens frivillige hjælpere løb forvildet rundt for at få sendt deltagerne godt afsted og få dem registreret, når de vendte tilbage. Der kom nemlig op til 200 børn og voksne - langt flere, end klubben havde forventet.
Igen søndag i denne weekend mødte store og små op på festpladsen ud til Hadsund Landevej, hvor der er start og mål. Deltagerne kan vælge mellem ruter på tre, fire og seks kilometer, og de er tilrettelagt, så også små børn kan være med.
Søndag 13. januar og søndag 20. januar er muligheden der igen, og interesserede skal blot møde op mellem klokken 10 og 11. Det er ikke nødvendigt at tilmelde sig på forhånd. For en flad ti’er får deltagerne et kort, låner en brik til elektronisk registrering af poster og tider, samt den rare, varme kop kakao efter turen rundt i Lundby Bakker.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.