København

Kramer drømmer om flere kraner

Jens Kramer Mikkelsen, tidligere overborgmester i København, fylder i dag 60 år. Foto: Scanpix

Jens Kramer Mikkelsen, tidligere overborgmester i København, fylder i dag 60 år. Foto: Scanpix

¤Jens Kramer Mikkelsen, tidligere socialdemokratisk overborgmester i København, fylder i dag 60 år. Jens Kramer Mikkelsen er far til Ørestad i København. Og han stortrives i sit nuværende job som administrerende direktør for udviklingsselskabet By & Havn, som har til opgave at udvikle arealerne i Ørestad og Københavns Havn. Det hele havde dog været endnu sjovere, hvis ikke finanskrisen havde lagt en dæmper på byggeaktiviteten i Ørestad. - Der er ikke så mange kraner lige nu, som jeg drømmer om. Men for bare to-tre år siden var der meget gang i den, og det kommer der igen. Man må erkende, at det er en proces, der sker i ryk, siger Jens Kramer Mikkelsen, som aldrig er holdt op med at tænke store tanker for den nye by på Amager. Tidligere i år forudsagde han, at Ørestad engang kommer til at minde om Manhattan i New York med den kommende multiarena i rollen som Madison Square Garden. Troen på, at det nok skal lykkes, hænger måske sammen med hans erfaringer fra sin 15-årige regeringstid i Københavns Kommune, hvor hovedstaden ændrede sig fra at være præget af arbejdsløshed, stagnation og økonomiske problemer til noget nær det stik modsatte. Men Kramer slap dog ikke for uheldige sager i sin overborgmestertid. Den værste var nok sagen om Københavns Ungdomscenter (KUC), hvor foreningens formand og tre andre bestyrelsesmedlemmer blev meldt til politiet for bedrageri, fordi de havde brugt foreningens kreditkort til private formål. Kramer blev i den forbindelse beskyldt for at have ignoreret advarsler om de skandaløse forhold. Jens Kramer Mikkelsen spillede også en central rolle i salget af Ungdomshuset til frikirken Faderhuset, men på grund af opsættende sager i retssystemet blev Ungdomshuset først ryddet i 2007, og dermed slap Kramer Mikkelsen for de kontroverser, det medførte. I 2004 forlod han Københavns Rådhus for at blive administrerende direktør for Ørestadsselskabet, som senere blev omdannet til By & Havn I/S. Jens Kramer Mikkelsen tog lærereksamen på Emdrupborg Statsseminariet i 1976. To år senere blev han medlem af Københavns Borgerrepræsentation, og i 1989 overtog han posten som overborgmester i Københavns Kommune efter Egon Weidekamp./ritzau/