Kreativ leg og læring

Utzon Center byder inden for til kreativ leg og læring
Utzon Center byder inden for til kreativ leg og læring

Hvordan skal fremtidens havn se ud? Hvad skal den laves af? Og kan den tegnes i 3D?

Svarene på spørgsmålene kan man få, når man træder ind i et forunderligt univers af kreativ leg og læring med alt fra piberensere til den nyeste 3D-teknologi fra Google.

Universet kan man finde i Utzon Center der frem til 25. september lader børn og barnlige sjæle begive sig ud på en kreativ og virtuel rejse, når fremtidens havn skal bygges.

Sommeren over har børn og voksne bygget bro over Limfjorden i LEGO og krydset vandet i en virtuel virkelighed med Minecraft på Utzon Center.

Under temaet ’Den eventyrlige havn’ forlænges den interaktive oplevelse med workshops for Utzon Centers gæster og skoler i Aalborg Kommune.

- Over 12.000 gæster var til ’Sommer på Utzon’ med LEGO, Minecraft og virtual reality - og det taler sit tydelige sprog. Vi er et oplevelseshus for arkitektur og design, hvor leg og læring går hånd i hånd, siger Lasse Andersson, udstillingschef på Utzon Center.

Deltagere på workshoppen skal producere deres fortolkning af fremtidens havn i forskellige materialer heriblandt piberensere og tyld. Herefter træder man ind i den virtuelle verden og tegner projektet med 3D-tegneredskabet Tilt Brush udviklet af Google.

Udover at afholde workshops for gæster på Utzon Center, inviteres også skoleklasser i Aalborg Kommune til at designe og 3D-tegne på et en-dags workshopforløb. Mere end 1.500 skolebørn vil besøge workshoppen i løbet af de syv uger den står på.

Utzon Centers workshops i ’Den eventyrlige havn’ er åbent torsdage kl. 15-21 og i weekenden kl. 10-17.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden