Krisen kradser

Med kun to point efter fire kampe, er der langt til slutspillet for AaB Håndbold

Aalborg: Der var glæde i AaB Håndbold-lejren op til denne sæson. den middelmådige sæson sidste år var glemt, og ambitionerne var tilbage i håndboldklubben, der har slutspillet som et erklæret mål i hver sæson. Med tilgang af prominente navne som Kristian Gjessing og Daniel Svensson var der også noget at have forhåbningerne i, og åbningskampen i Kolding lovede godt for den fortsatte færd mod slutspillet. Men fire kampe senere lyder der helt andre toner fra lejren. Kun et point yderligere er det nu blevet til med det uafgjorte resultat mod Fredericia, og ordet krise er ikke længere for stort. - Vi er da en klub i krise. Det må man sige, når vi har spillet fem kampe og ikke har vundet endnu. Vi har ambitioner om at ville meget mere, så derfor kan vi ikke sidde og være tilfredse, og det er vi da heller ikke, siger sportschef Jan Larsen. Op til gårsdagens kamp havde cheftræner Anders Fältnäs påtaget sig sin del af ansvaret for den resultat og spillemæssige krise, og han erkender, at han nu er en presset mand. - Det er klart, at jeg føler et ansvar, for jeg er ansvarlig for det her hold. Men vi er igang med en lang proces, og der er ikke andet for, end at vi må arbejde videre, siger træneren. Ingen kommentarer: Og trods de dårlige resultater, så er der alligevel noget, der tyder på, at svenskeren får arbejdsro. I hvert fald vil sportschefen ikke sætte ham stolen for døren endnu. - Det har jeg ingen kommentarer til. Anders Fältnäs er træner i vores klub, og den situation har jeg ikke tænkt mig at diskutere, siger sportschefen. Men det er vel meget normalt i en sportsklub, at man kigger efter træneren, når det går dårligt? - Selvfølgelig er det det, og det gør vi da også. Vi hjælper Anders alt det vi kan, for vi er jo fælles om det her både spillere og ledere og trænere. Vi kommer med input, så vi kan komme videre, siger Jan Larsen. Mange af klubbens spillemæssige problemer ligger i den nye bagkæde, hvor det er meget tydeligt, at de nye Daniel Svensson og Kristian Gjessing, endnu ikke er blevet spillet ordentligt sammen med Børge Lund og Rune Ohm. Hvis ambitionen om en slutspilsplads skal nåes, er det det vigtigste sted at sætte ind. - Hvis vi fortsætter, som vi er startet, så bliver der ikke noget slutspil for os, og det er utroligt ærgerligt. Vi har en helt masse, der skal arbejdes med, for det er det vi alle sammen gerne vil. Og så naturligvis at præstere spillemæssigt bedre, end det vi gør i øjeblikket, siger Kristian Gjesing. - Det kan ikke nytte noget, at vi står og hyler hele dagen lang og natten med og synes, at det er synd for os, for det tror jeg de andre hold er ligeglade med. Der er kun hårdt arbejde, der kan vende det her, og så må vi se, hvordan vi kan optimere det her hold bedst muligt, siger sportschefen.