Krokodillejæger og eventyreren
Niels Anton Christensen, der var født i Flauenskjold, er inspiration til "Crocodile Dundee"
FLAUENSKJOLD: Født i Flauenskjold, barndom i Klokkerholm, eventyrer og krokodillejæger i Australien, hvor han døde i sommeren 2015. Så kort og summarisk kan Niels Anton Christensens liv opregnes, men mellem disse livsstationer ligger der et helt fantastisk og ekstremt spændende liv, som nu beskrives i en flot og interessant bog.
Niels Antons familiære baggrund hedder Chemnitz, som for størstedelens vedkommende havde og stadig har deres base i Klokkerholm.
Her havde Niels Anton sin opvækst, og selvom han blev anset for umulig i skolen og var hverken dygtig boglig eller med sine hænder, så klarede han sig gennem både skoletiden og de unge år. Skydevåben og naturen var hans primære interesser. I en meget ung alder købte han for midler optjent som skovarbejder i Norge en billet til Australien.
Efter lidt begyndelsesvanskeligheder med mange tilfældige jobs gik hans drøm om at blive krokodillejæger i opfyldelse, og det blev virkeligt det pragtfulde liv, som han indtil da havde stræbt efter at få. Han blev oven i købet en rig mand på den farlige krokodillejagt, men penge betød ikke noget for ham, det var spændingen, eventyret og de skønne kvinder, som var livet. Filmen "Crocodile Dundee" er bygget over Niels Anton og hans kollegers liv. Selv gav han ikke meget for den.
Så godt som hele sit voksne liv var Niels Anton meget flittig til at skrive dagbøger, og når man læser dem, får man et godt indtryk af det eventyrlige og til tider barske liv, som han førte. Ikke mindst de fascinerende historier om jagtture efter bøfler og krokodiller er spændende at læse. Birgit Kristiansen, som har skrevet flere bøger og fået dem udgivet på Forlaget Nordpress (Frits Danielsen, Basis Tryk) er Niels Antons grandkusine. De var begyndt at korrespondere, og efterhånden dukkede der planer om at lave en bog om hans liv op. De havde faktisk aftalt, at Birgit skulle hjælpe ham med det. Men inden det kom så vidt, døde Niels Anton sidste år, så det blev Birgit, som på grundlag af hans efterladte dagbøger kom til at stå for bogen.
- Niels Anton oplevede i levende live at blive en myte i såvel familien som blandt andre storvildtjægere. Nu har vi sørget for, at han får den plads i de udødelige eventyreres klub, som han fortjener, siger Birgit Kristiansen.
- Kære mor. Har det godt. Send flere patroner, sådan lyder et citat fra et af hans breve til sin mor, og det er blevet titlen på bogen. Den er nu færdigproduceret og bliver udgivet på Valdemars Slot på Tåsinge, hvor hans store trofæsamling er udstillet, fredag 4. november kl. 14. Det er en ualmindelig smuk bog, som er rigt illustreret, og den er på 320 sider og koster 298 kr. Den udgives af Forlaget Nordpress, Dronninglund, og kan forudbestilles på www.basistryk.dk.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.