Kuhns afløser tripper i Sverige

En 41-årig svensker ligner et oplagt assistenttrænervalg. Poul Erik Andreasen overtager jobbet indtil videre.

Patrik Johansson er AaB's nye assistenttræner.

Patrik Johansson er AaB's nye assistenttræner.

Først røg striberne. Nu er farverne også på vej ud til fordel for de blå-gule nuancer. I hvert fald går AaB nu endnu mere væk fra det rød/hvide, når klubbens nye assistenttræner skal findes. Det bliver efter alt at dømme 41-årige Patrik Johansson fra Göteborg-klubben GAIS, der bliver den populære Allan Kuhns afløser. Patrik Johansson var også assistent for Magnus Pehrsson sidste år i GAIS. I første omgang træder Poul Erik Andreasen dog ind i rollen som assistent for Magnus Pehrsson, hvilket er en logisk beslutning, da der aktuelt er brug for den gennemrutinerede, taktiske strateg som stabilisator, for at undgå alt for alvorlige bølgeskvulp efter, at den dybt populære Kuhn har forladt AaB-skuden. Men i en pressemeddelelse fortæller AaB onsdag formiddag, at Poul Erik Andreasen kun bestrider posten midlertidigt - i så fald indtil Patrik Johansson er på plads. Cheftræner Magnus Pehrsson prøvede allerede ved sin ansættelse at få indrulleret sin daværende assistent Patrik Johansson i AaB-staben, men dengang var der ingen interesse for det træk, da Allan Kuhn netop havde ført AaB gennem 12 ubesejrede kampe. Det lå dog med den imponerende serie i kortene, at Allan Kuhn kunne være fortid i AaB, så snart den danske trænerkarrusel begyndte at snurre igen, og det gjorde den i aftes med fyringen af Thomas Thomasberg. At alle puslespillets brikker så passer sammen aktuelt, gør det kun logisk, at Patrik Johansson skifter til AaB. GAIS er inde i en frygtelig stime med 14 kampe uden sejr, og er drattet ned under nedrykningsstregen i Allsvenskan. Det fik Göteborg-klubbens ledelse til at ansætte fodboldnomaden Benny Lennartsson som assistent og støttepædagog for den hårdt pressede cheftræner Alexander Axén. Det træk sendte samtidig Patrik Johansson længere ud i kulissen. Patrik Johansson, som lystrer kaldenavnet "Pude", er en rutineret herre, som i tre tempi også selv har stået i spidsen for et mandskab. Det var i alle tilfældene Landskrona BOIS.