Nibe Festival

Festivalleder om gæsternes opbakning: - Det har gjort meget stort indtryk på mig

De mange millioner som årets Nibe Festival får i kassen giver værdi mange steder i Nordjylland

Peter Møller Madsen står igen i spidsen for Nibe Festival, der finder sted fra 3. til 6. juli.
Peter Møller Madsen står igen i spidsen for Nibe Festival, der finder sted fra 3. til 6. juli. Arkivfoto: Claus Søndberg

Det er blevet dagen før dagen.

Lige om lidt spiller musikken fra de fem scener i Skalskoven, for det er blevet festivaltid, og mens humøret når nye højder, triller pengene ind på kontoen hos Nibe Festival.

Dermed er din fest med til at gøre en forskel for andre.

Festivalleder Peter Møller Madsen fortæller, at der er delt et tocifret millionbeløb ud til mange hundrede forskellige formål, siden festivalens begyndelse i 1985 - hvor den første scene i øvrigt var på ladet af en lastbil.

Publikum på Nibe Festival er med til at sikre det millionoverskud, der kommer en række kulturelle og sociale foreninger samt breddeidrætten til gode. Arkivfoto: Martin Damgård

- Det er en del af vores dna at støtte op om gode formål, og vi elsker at gå ind i samarbejder, hvor man hjælper hinanden , siger han.

Eksempelvis gav sidste års festival et overskud på 3,8 millioner kroner, som festivalen og fonden bag deler ud til sociale og kulturelle formål samt idrætsforeninger.

- For os handler det ikke så meget om selve beløbet men om muligheden for at gøre en forskel, siger Peter Møller Madsen, der her kommer med sine bud på nogle af de donationer, der har gjort størst indtryk på ham.

1
Radioer til intensivafdeling

- Noget af det, der har gjort et meget stort indtryk på mig personligt, var, da vi sammen med Elgiganten delte DAB-radioer ud til intensivafdelingen på Aalborg Sygehus, mens samfundet var lagt ned af corona.

- Jeg hørte senere, at det også betød enormt meget for afdelingen. For eksemepl var en patient meget glad for jazz, og da vedkommende skulle vækkes og ud af respiratoren, skete det til tonerne af netop jazz fra en af radioerne.

- For os var det en mindre, økonomisk donation, men den gjorde en kæmpe forskel.

2
Gavlmaleri ved kræftafdeling

- Fonden valgte at give et beløb til et gavlmaleri ved kræftafdelingen på Aalborg Sygehus, fordi det er et vigtigt formål. 

- Jeg var der selv til indvielsen, og det var rørende at opleve, hvordan maleriet udenfor vinduerne havde stor betydning for både patienterne og deres pårørende. 

- Den tomme mur gav ikke håb, men det gør gavlmaleriet. Det giver lys i en mørk tid.

3
Det nordjyske foreningsliv

- Det er enormt vigtigt, at vi husker både de lokale og de regionale foreninger.

- At vi for eksempel støtter op om fodboldskoler og på den måde sikrer oplevelser til en masse børn og unge.

- Generelt har foreningerne svære betingelser, bare det at få frivillige kan være en udfordring. Men hvis foreningslivet ikke fungerer, fjerner vi os fra hinanden.

4
Julehjælp på varmestuerne

- Det gjorde et stort indtryk på mig, da vi op til jul sidste år var på rundtur til forskellige varmestuer.

- Det var noget, der virkelig rørte medarbejderne - og dermed også os. Her betyder en håndsrækning rigtig meget.

5
Donation til Julemærkehjemmet

- Et sted, hvor publikum helt konkret gør en forskel i år, er for børnene på Julemærkehjemmet i Hobro.

- Vi har besluttet, at hele indtægten fra salget af festivalbilletter til børn fra syv til og med 12 år går ubeskåret til julemærkehjemmet. 

- Overskuddet til de mange donationer er skabt i fællesskab af vores entusiastiske frivillige, glade festivalgæster, dygtige artister og gode samarbejdspartnere. Så jeg håber, at de bliver lige så stolte, når de ser, hvor stor gavn det gør, lyder det fra Peter Møller Madsen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden