Robertpriserne er på vej: Se alle nomineringerne her (og der er dælme mange!)

Om nogle uger skal filmbranchen hylde sig selv. Og de er rigtigt mange kategorier, man kan konkurrere i

4
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

”Ser du månen, Daniel” blev set af 472.000 sidste år, og det er den film, der er set af næstflest. 473.000 har set ”Jagtsæson” - den har til gengæld ikke fået én eneste nominering. maroinca parra lauridsen

Der er to store filmpriser i Danmark: Robert og Bodil. Robert kommer altid først og Bodil til sidst når priserne skal overrækkes. Bodil er filmkritikernes pris, mens Robert er filmarbejdernes pris. Altså prisfesten hvor man hylder kollegerne.

En anden ting adskiller de to priser: Bodil giver kun de store og fine og meget tydelige priser. Robert har det hele med. Lige fra årets bedste film og ned til make up, underlægningsmusik og meget mere. Altså alt det som almindelige mennesker ikke altid lægger mærke til.

Men de professionelle gør. Det er derfor, de så gerne hylde hverandre.

Søndag 26 januar uddeles priserne. 27 danske film har været med i kapløbet, for her er både spillefilm og dokumentar.

Her er alle nomineringerne

Årets danske spillefilm: ”Danmarks sønner”, ”Dronningen” ” Før frosten”, ”Onkel” og ”Ser du månen, Daniel”

Årets tv-serie: ”Badehotellet” sæson 6, ”Bedrag III”, ”Den som dræber - Fanget af mørket”, ”Fred til lands” og ”Lykke-Per”

Årets dokumentarfilm: ”Cold Case Hammarskjöld”, ”Forglem mig ej”, ”Krigsfotografen”, ”Q’s Barbershop” og ” The Cave”

Årets børne- og ungdomsfilm: ”Gooseboy”, ”Hacker”, ”Mugge & vejfesten, ” Skammerens datter II - Slangens gave” og ”Valhalla”

Årets instruktør: Frelle Petersen for ”Onkel”, May el-Toukhy for ”Dronningen”, Michael Noer for ”Før frosten”, Niels Arden Oplev & Anders W. Berthelsen for ”Ser du månen, Daniel” og Ulaa Salim for ”Danmarks sønner”

Årets originale manuskript: Frelle Petersen for ”Onkel”, Jesper Fink & Michael Noer for ”Før frosten”, Maren Louise Käehne & May el-Toukhy for ”Dronningen”, Marie Grahtø for ”Psykosia” og Ulaa Salim for ”Danmarks sønner”

Årets adapterede manuskript: Anders Thomas Jensen for ”Ser du månen, Daniel”, Bo Hr. Hansen for ”Harpiks”, Gunnar A. K. Järvstad For ”Skammerens datter II - Slangens gave”, Lars Husum for ”De frivillige” og Mikael Wulff & Anders Morgenthaler for ”Mugge & vejfesten”

Årets fotograf: Eric Kress for ”Ser du månen, Daniel”, Jasper J. Spanning for ”Dronningen”, Kasper Tuxen for ”Valhalla”, Niels Thastum for ”Selvmordsturisten” og Sturla Brandth Grøvlen for ”Før frosten”

Årets klipper: Adam Nielsen for ”Før frosten”, Anne Østerud & Lars Therkelsen for ”Ser du månen, Daniel”, Jakob Juul Toldam for ”Cutterhead”, Rasmus Stensgaard Madsen for ”Dronningen” og Sofie Marie Kristensen for ”Harpiks”

Årets mandlige hovedrolle: Dar Salim for ”Til vi falder”, Esben Smed for ”Ser du månen, Daniel”, Gustav Lindh for ”Dronningen”, Jesper Christensen for ”Før frosten” og Zaki Youssef for ”Danmarks sønner”

Årets kvindelige hovedrolle: Christine Sønderris for ”Cutterhead”, Clara Rosager for ”Før frosten”, Jette Søndergaard for ”Onkel”, Trine Dyrholm for ”Dronningen” og Victoria Carmen Sonne for ”Usynligt hjerte”

Årets mandlige birolle: Anders Brink Madsen for ”De frivillige”, Anders Matthesen for ”De frivillige”, Anders W. Berthelsen for ”Ser du månen, Daniel”, Elliott Crosset Hove for ”Før frosten” og Magnus Krepper for ”Dronningen”

Årets kvindelige birolle: Amanda Collin for ”Harpiks”, Christiane Gjellerup Koch for ”Ser du månen, Daniel”, Ghita Nørby for ”Før frosten”, Sofie Torp for ”Ser du månen, Daniel” og Victoria Carmen Sonne for ”Psykosia”

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie: Esben Smed for ”Bedrag III”, Esben Smed for ”Lykke-Per”, Morten Hee Andersen for ”Fred til lands”, Thomas Hwan for ”Bedrag III” og Ulrich Thomsen for ”Forhøret”

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie: Alba August for ”The Rain II”, Katrine Greis-Rosenthal for ”Lykke-Per”, Lene Maria Christensen for ”Fred til lands”, Maria Rich for ”Bedrag III” og Rosemarie Mosbæk for ”Doggystyle II”

Årets mandlige birolle - tv-serie: Anders Juul for ”Fred til lands”, Claus Riis Østergaard for ”Fred til lands”, Dar Salim for ”Fred til lands”, Jacob Hauberg Lohmann for ”Bedrag III” og Lars Mikkelsen for ”Forhøret”

Årets kvindelige birolle - tv-serie: Amalie Lindegård for ”31”, Anette Støvelbæk for ”Sygeplejeskolen II”, Josephine Park for ”Doggystyle II”, Marijana Jankovic for ”Fred til lands”, Trine Dyrholm for ”Forhøret”

Årets scenograf: Josephine Farsø for ”Harpiks”, Knirke Madelung for ”Ser du månen, Daniel”, Mia Stensgaard for ”Dronningen”, Peter Grant for ”Valhalla” og Søren Schwarzberg for ”Før frosten”

Årets kostumedesigner: Louize Nissen for ”Før frosten”, Marquet K. Lee for ”Harpiks”, Rebecca Richmond for ”Dronningen”, Stine Thaning for ”Ser du månen, Daniel” og Susie Bjørnvad for ”De frivillige”

Årets sminkør: Anne Cathrine Sauerberg for ”Dronningen”, Bjørg Serup for ”Før frosten”, Jenny Fred for ”Ser du månen, Daniel”, Salla Yli-Luopa & Kristín Júlla Kristjánsdóttir for ”Valhalla” og Sara Sofia Kasper for ”Harpiks”

Årets sounddesigner: Anne Gry Friis Kristensen & Sigrid DPA Jensen for ”Harpiks”, Bo Asdal & Thomas Huus for ”Skammerens datter II - Slangens gave”, Lars Halvorsen for ”Cutterhead”, Morten Green, Oskar Skriver & Nino Jacobsen for ”Før frosten” og Oskar Skriver & Nino Jacobsen for ”Dronningen”

Årets score: Anne Gry Friis Kristensen & Andreas Pallisgaard for ”Harpiks”, Jeppe Kaas for ”Skammerens datter II - Slangens gave”, Johan Söderqvist for ”Ser du månen, Daniel”, Jon Ekstrand for ”Dronningen” og Søs Gunver Ryberg for ”Cutterhead”

Årets originale sang: ”Bleed For It” fra ”Victim of Love”, ”Mod Nord” fra ”Gooseboy” og ”One last time” fra ”Selvmordsturisten”

Årets visuelle effekter: Alexander Schepelern & Christian Sjöstedt for ”Gooseboy”, Geoffrey Hancock & Morten Jacobsen for ”Skammerens datter II - Slangens gave”, Ivar Rystad fpr ”Ser du månen, Daniel”, Jonas Drehn & Jan Tvilling for ”Valhalla” og Peter Hjorth for ”Psykosia”

Årets korte tv-serie: ”31”, ”Doggystyle II”, ”Forhøret”, ” Kemohjerne” og ”Tinka og kongespillet”

Årets kortfilm: Fiktion/Animation: ”Draget”, ”Ikki illa meint”, ”Knæler”, ”Savnet” og ” Under bølgerne, over skyerne”

Årets lange fiktionsfilm: ”En flirt”, ”Forestillingen om Juliane” og ”Lille a”

Årets kortfilm/Dokumentar: ”Amfi”, ” Morfar flytter hjemmefra”, ”Natbus”, ”Sam and the Plant Next Door ” og ”Villa Villekulla”

Årets engelsksprogede film: ”Green Book”, ” Joker”, ” Marriage Story”, ” Once Upon a Time in Hollywood” og ”The Favourite”

Årets ikke-engelsksprogede film: ”Kapernaum”, ”Kvinde på krigsstien”, ”Lazzaro den lykkelige”, ”Parasite” og ”Smerte og ære”

De mest nominerede film: ”Ser du månen, Daniel”: 14 nomineringer. ”Dronningen”: 13 nomineringer. ”Før frosten”: 13 nomineringer. ”Harpiks”: 8 nomineringer og ”Skammerens datter II” samt ”Valhalla” hver 5 nomineringer.

De mest nominerede tv-serier: ”Fred til lands”: 7 nomineringer, ”Bedrag III”: 5 nomineringer. ”Forhøret”: 4 nomineringer.

”Ser du månen, Daniel” er den mest nominerede film. Den har fået i alt 14 nomineringer. Den er tæt forfulgt af ”Dronningen”, der har fået 13 nomineringer. Sidstnævnte var også Danmarks bud på hvilken film vi ville satse på til Oscar-prisfesten.

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.