Kulturen får et skub

KulturVejgaard fik lørdag et skub af de større, idet SparNord trådte til som hovedsponsor for foreningens aktiviteter.
Foto: Martin Damgård

KulturVejgaard fik lørdag et skub af de større, idet SparNord trådte til som hovedsponsor for foreningens aktiviteter. Foto: Martin Damgård

AALBORG:Va’ mæ’ kulturen? spurgte salig Poul Henningsen for mange år siden. Og det spørgsmål er der flere der har gentaget i Vejgaard, for kulturen havde det ikke helt fint i Aalborg-bydelen. Men nu sker der noget med kulturen. For et halvt år siden blev foreningen KulturVejgaard stiftet, og siden da har det primært været små arrangementer som frokost-jazz og kunstudstillinger - med 40 års jubilæumskoncerten med Ivan ”Laban” Pedersen som den ene store undtagelse. Foreningen har indtil videre ikke turdet binde an med de større navne, men nu er der skabt basis for, at der kommer flere navne på plakaten. Spar Nord Bank i Vejgaard er nemlig gået ind som foreningens nye hovedsponsor med en tre-årig kontrakt. Næste store arrangement i KulturVejgaards regi er nostalgi-festen i februar til næste år. Her kan man svinge benene til toner fra dengang med musik fra McKinleys, Bull’s Eye og Arrows.