Kunstforening vil løsrive sig

HJØRRING:Der er lagt op til nyskabelse tirsdag aften, når der holdes generalforsamling i foreningen Kunstens Venner i Vendsyssel, KVIV. Bestyrelsen lægger nemlig op til en vedtægtsændring, der skal bringe foreningen væk fra Vendsyssel Kunstmuseum. Foreningen har ellers sine rødder i et samarbejde med museet, der går mere end 50 år tilbage. I de nuværende vedtægter står der, at foreningens formål er "at bidrage til et aktivt og inspirerende liv omkring Vendsyssel Kunstmuseum og kunsten i det hel taget". Det ønsker bestyrelsen ændret til: "Foreningens formål er at bidrage til et aktivt og inspirerende liv omkring kunsten i Vendsyssel". Årsagen til forslaget skal findes i længere tids uoverensstemmelse mellem foreningens bestyrelse og bestyrelsen og ledelsen af Vendsyssel Kunstmuseum. Blandt andet er kunstforeningens bestyrelse ked af, at man ikke længere må arrangere den tradtionelle udstilling Nordenfjords på kunstmuseet. På baggrund af uenigheden har formanden, Lars Skovfoged, ønsket at træde ud af bestyrelsen. Han har også haft sæde i museets bestyrelse. Ved generalforsamlingen er Inge Leth, Inge Mailand og Johnny Raaschou. Inge Mailand ønsker ikke genvalg. I indkaldelsen til generalforsamlingen gør de fem sidste bestyrelsesmedlemmer opmærksom på, at hvis ikke vedtægtsændringen godkendes af generalforsamlingen, så vil de alle træde ud af bestyrelsen. De fem er Inge Leth, Johnny Raaschou, Fritz Tandrup, Dan Glendorf og Helle Jakobsen. Efter generalforsamlingen, hvor der ventes en del debat, vil foreninegns mangeårige kasserer, lektor Fritz Tandrup, holde foredrag. Generalforsamlingen holdes klokken 19.30 på Vendsyssel Kunstmuseum.

Breaking
Politiet advarer efter brag i Aalborg: Hold jer væk fra disse flasker
Luk