Kunstgræs under knopperne

TFC Elite kom lige akkurat i mål med halvanden million kr. til en kunstgræsbane.

Fodbold 1. april 2011 09:00

I dag, 1. april, er skæringsdatoen for at kunne ansøge Dansk Boldspils-Union (DBU) om tilskud til en kunstgræsbane på Lerpytter. Torsdag kunne formanden for TFC Poul Erik Christensen meddele, at pengene på i alt tre og en halv million var hjemme. Thisted Kommune og DBU har hver bevilget én mio. kr., mens TFC selv skulle stampe halvanden mio. kr. op af jorden. Svedperlerne pressede sig frem hos klubbens bestyrelse, da to af klubbens største sponsorer i 11. time sprang fra et samlet tilsagn på 700.000 kr. - Onsdag arbejdede vi hårdt for at skaffe de penge, vi pludselig havde mistet, og jeg vil benytte lejligheden til at takke alle, siger Poul Erik Christensen. Kunstgræsbaner ligger spredt ud over hele Danmark, men Thy har længe været en sort plet. - Med kunstgræsbanen kan vi træne hele året - også om vinteren, og det har der de to sidste vintre været et udtalt ønske om, siger fodboldklubbens formand. Han understreger, at det stadig er muligt at give økonomisk støtte til den nye bane, der bliver halvanden gang så stor, som en almindelig opvisningsbane. - Kunstgræsbanen skal være til gavn for alle fodboldspillere i Thisted Kommune, og jo flere penge, vi får ind, jo bedre bliver økonomien, og jo billigere vil det være at leje banen, siger han. Poul Erik Christensen fortæller, at der bliver stiftet en selvejende institution i løbet af foråret, som får til opgave at drive banens drift. Støttebeløbene er kommet fra alle egne af Thy. Sågar helt fra Viborg. - De fleste beløb er kommet fra vennekredsen omkring klubben og erhvervsklubben, siger Poul Erik Christensen, der nu kun venter på den endelige godkendelse fra DBU.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...