Kusk til HI-lejren

Søren Kusk er en ny konsulent i klubben

Ef­ter et halvt år væk fra fod­bol­dens ver­den ven­der Sø­ren Kusk nu til­ba­ge i en kon­su­lent­rol­le for Hjør­ring-klub­ben HI Fod­bold i 2. division vest. Foto: lars Pau­li

Ef­ter et halvt år væk fra fod­bol­dens ver­den ven­der Sø­ren Kusk nu til­ba­ge i en kon­su­lent­rol­le for Hjør­ring-klub­ben HI Fod­bold i 2. division vest. Foto: lars Pau­li

HJØRRING:Et halvt år efter, at en dom for spirituskørsel stjal overskrifterne, er Søren Kusk tilbage i fodboldens verden. Den 46-årige toptræner har netop indgået en aftale med 2. divisionsklubben HI Fodbold i Hjørring, hvor han efter planen skal indgå i en slags konsulentrolle i klubbens bestræbelser på at sikre en stabil, sportslig udvikling i den rigtige retning. I første omgang løber aftalen frem til nytår, og planen er, at Søren Kusk skal deltage i træningen én gang om ugen samt tage med ud til divisionsholdets kampe. - Det er klart, at jeg har savnet den del af spillet, som primært ha ndler om træningen. Derfor passer den her rolle også perfekt for mig. Jeg får ikke det fulde ansvar, og forhåbentlig kan jeg give nogle af mine erfaringer videre. Samtidig får jeg plads til at passe mit civile job, min familie, mig selv og min golf. Og sådan vil jeg helst have det, siger Søren Kusk, der har fået flere henvendelser. - Men umiddelbart var henvendelsen fra Hjørring den mest spændende. Klubben har et rimeligt fornuftigt hold, og min mening er, at Vendsyssel minimum bør have et 1. divisionshold. Og lige nu ligger det mest til at være i Hjørring, tilføjer Søren Kusk. I sin aktive karriere nåede han at spille 119 divisionskampe for AaB samt en enkelt U21-landskamp, før han slog over i trænergerningen. Her førte han Aalborg Chang op i 1. division, før han kom til Randers Freja og siden videre til superligaklubben Viborg FF. I efteråret 2003 blev han hyldet som den store helt i Aalborg, da han med kort varsel trådte til som cheftræner i superligaklubben AaB efter fyringen af Peter Rudbæk. Sammen med et andet tidligere AaB-koryfæ, energibundtet Søren Thorst, vendte han en truende nedrykning til en serie på 14 kampe i træk uden nederlag, før AaB så valgte at droppe samarbejdet med Søren Kusk til fordel for en kontrakt med klubbens nuværende cheftræner, Erik Hamrén. Søren Kusk kom derefter til 1. divisionsklubben SønderjyskE, som han i foråret 2005 førte op i superligaen. Det engagement ophørte imidlertid brat 24. august i fjor. I en sen aftentime valgte Søren Kusk frivilligt at forlade posten som cheftræner, da det blev offentligt kendt, at han var centrum i en sag om spirituskørsel. Siden har han holdt lav profil og koncentreret sig om sit civile erhverv som skolelærer. Store forventninger I HI Fodbold har Jesper Schou fra klubbens ledelse svært ved at dæmpe glæden over aftalen med Søren Kusk. - Vi tror på, at han med sin erfaring fra højere niveau kan hjælpe os til at styrke fundamentet i HI Fodbold. - Først og fremmest kan han bidrage med noget sportsligt i forhold til divisionsholdet, Med de erfaringer han har fra andre steder, så har han sikkert en god idé om, hvad der virker - og hvad der ikke gør, siger Jesper Schou. - Med ansættelsen sender vi samtidig også et signal om, at vi vil noget med elitefodbolden i Hjørring, siger Jesper Schou. NORDJYSKE Medier har tidligere fortalt, at Hjørring-klubben kæmper med en aktuel gæld på 600.000 kroner. Ifølge Jesper Schou er planen nu, at den gæld bliver fjernet over driften i løbet af de næste fem år. - Hvordan bliver der så plads til at lønne en mand som Søren Kusk? - Hans løn finansieres primært via det nuværende trænerbudget, understreger Jesper Schou.

Breaking
Politiet advarer efter brag i Aalborg: Hold jer væk fra disse flasker
Luk