Kvinde: Jeg blev bidt af haj ved Gran Canaria
Myndigheder på ferieøen maner til besindighed
Opdateret 23. maj 2022 kl. 11:47
KANARISKE ØER: Det er enhver badegæsts mareridt: At komme svømmende i havet og pludselig mærke - et hajbid.
Men det var netop, hvad der skete, da Cristina Ojeda-Thies for nylig svømmede i havet ud for stranden ved Arinaga i det sydøstlige Gran Canaria.
I hvert fald har Cristina Ojeda-Thies lagt fotos ud på Twitter - fotos, der viser hendes blodige arm efter hajangrebet.
- Jeg bemærkede pludselig noget, der trak mig i armen, fortæller hun til en lokal avis, ifølge den britiske avis The Independent.
Kort efter mærkede hun igen noget i vandet - noget, hun troede var en fisk.
- Jeg ramte den med min højre hånd, og jeg så hajens finner, da den svømmede væk. Alt skete meget hurtigt, på få sekunder. Selv om det ikke var et smertefuldt angreb, var jeg ikke klar over, hvor alvorligt det var, indtil jeg kom op af vandet, fortæller Cristina Ojeda-Thies.
Myndighederne på Gran Canaria beroliger de mange turister, som besøger den populære ferieø. Der er næppe grund til at frygte flere hajangreb.
På de fotos, Ojeda-Thies har lagt ud på Twitter, kan man tydeligt se de blodige bidemærker fra hajens mange tænder.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.