Lad skoven komme til Arden
Trepartsaftale bag ide til byudvikling og skovrejsning i Arden
ARDEN: Naturstyrelsen har arvet Frode Lyngsøs ejendom i Arden og er sammen med byens selvbestaltede udviklingsgruppe og Arden Vandværk gået i gang med et at sætte de første spæde streger på landkortet, så der kan bygges huse og plantes skov mellem skov og by.
Byrådsmedlem Jens Riise Dalgaard er initiativtager, og Naturstyrelsen er helt med på ideen.
I første omgang troede man, at vandværket fik sit vand fra reserver under området, og det ville have gjort byudvikling næsten umulig, men det viser sig, at det ikke er tilfældet. Derfor er vandværket også med på ideen.
Det er tanken at der skal være god plads til at udvide skoven, så den kommer til at hænge sammen med byen, og når de overordnede streger er på plads, kan Naturstyrelsen begynde at plante de første træer.
Går det som ønsket, kan det ske allerede til efteråret.
Fuld udbygget regner man med 200-300 boliger og 300 ha skov, men så har man også fyldt op mere en halvvejs mellem Arden og Rold.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.