Debat

Studentersamfundet: Dum ide at lade socialt udsatte få adgang til studieboliger

Studentersamfundet ved Aalborg Universitet ser det ikke som en bæredygtig løsning at indkvartere udsatte borgere i de tomme studieboliger. I stedet bør fokusset være på at gøre studieboliger og de tilhørende miljøer mere attraktive. Dette kan gøres ved at sætte mere fokus på at skabe et stærkt inkluderende fællesskab blandt studerende.
Studentersamfundet ved Aalborg Universitet ser det ikke som en bæredygtig løsning at indkvartere udsatte borgere i de tomme studieboliger. I stedet bør fokusset være på at gøre studieboliger og de tilhørende miljøer mere attraktive. Dette kan gøres ved at sætte mere fokus på at skabe et stærkt inkluderende fællesskab blandt studerende. Foto: Lars Pauli

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning.

Aalborg har et luksusproblem; der er for mange studieboliger. 

Udlejernes forslag, med kommunens velsignelse om at modarbejde dette problem ved at placere udsatte borgere i tomme studieboliger, er ikke løsningen. 

Særligt når de studerende ikke inddrages i processen. Studentersamfundet ved Aalborg Universitet er imod dette. 

Studerende vælger en studiebolig, for at bo med ligesindede, der er i samme fase af livet som dem selv. Der kommer ikke flere studerende til byen. Faldende ungdomsårgange og den kommende dimensionering er de primære årsager. 

Samtidig er der sket et skift i de studerendes boligpræferencer, hvor de nuværende studieboligers størrelse, faciliteter og grundplan ikke er tiltalende. Samtidig er økonomien i en studiebolig ikke fulgt med en SU'ens dalende købekraft. 

Udsatte borgere har ofte et eller flere problemer med i rygsækken for at få klassifikationen af kommunen, i form af for eksempel behov for social- og pædagogisk hjælp og støtte, hvilket normalt ikke vil være et tilbud i studieboliger. 

De kan skabe støj og gener for de studerende, der anvender boligen som en studiearbejdsplads. Ligesom der er behov for ro til faglig fordybelse, er der i de studerendes bolig også behov for ro til afkobling. 

Omgivelserne i og omkring studieboligen skal tillade dette. At blande de hverdagsproblematikker en udsat borger kan stå i, med de hverdagsproblematikker som en studerende kan stå i, kan nemt skabe problemer for begge parter, da de er så forskellige steder i livet.

Dertil hører udfordringen med at integrere udsatte borgere ind i eksisterende studenterfællesskaber. 

Der er mange sociale arrangementer på de forskellige kollegier. Arrangementer der er specifikt målrettet mod studerende. Udsatte borgere kan have svært ved at deltage i sociale arrangementer. Ligeledes kan de føle, at de ikke har overskud til at være med i mange af de beslutningsorganer, som varetager ro og orden samt sociale aktiviteter på de enkelte kollegier.

Dette kunne fremmedgøre dem yderligere fra det lokale samfund i boligerne, da studerende ikke er trænet til, hvordan man bedst inkluderer udsatte borgere. 

Studieboliger risikerer at blive endnu mindre attraktive 

Ved udsatte borgeres indtog i studieboliger, vil man uden tvivl skabe et dårligere ry for de afdelinger, hvor de ender. 

Studentersamfundet er meget bekymrede for, at det vil gøre det endnu mindre attraktivt at bo i en studiebolig, og dermed ser vi ikke dette som den rette løsning. 

Fokusset burde være på at gøre studieboliger og de tilhørende miljøer mere attraktive. Dette kan gøres ved at sætte mere fokus på at skabe et stærkt inkluderende fællesskab blandt studerende.

Dette vil kræve investeringer fra udlejerne i en kortere periode for at etablere disse. Studentersamfundet mener, at det vil være en engangsomkostning at etablere fællesskaber på kollegierne, men en meget lille udgift at vedligeholde disse, når disse er etablerede. 

Udgiften ved at have fællesskaber er markant mindre end at have tomme lejligheder.

Et konkret forslag kunne være at engagere boende studerende til at være ambassadører for netop deres kollegie, således at der er specifikke personer til rådighed for at modtage kommende studerende til Aalborg Kommune. 

En ambassadør ville kunne varetage opgaver som eksempelvis at sørge for at nye beboere bliver en del af fællesskabet, at lave en fælles tur til Vestre Fjordpark eller en kort gåtur på universitetet. Om det så er gennem ambassadører eller andre tiltag, så er der rig mulighed for at gøre studieboliger mere attraktive for studerende, før man placerer udsatte borgere i disse.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden