Landmand gødede fem kilometer asfalt

Det kommunale beredskab kom på en større oprydningsopgave

Gødning er godt i marken og skidt på vejbanen, og det er et værre svineri at rydde op efter det. Arkivfoto.

Gødning er godt i marken og skidt på vejbanen, og det er et værre svineri at rydde op efter det. Arkivfoto.

MORS:En landmand gødede i aftes en fem kilometer lang vejstrækning på Lødderupvej, Østermøllevej, Lillerisvej og Legindvej.

- Gødningen var i sig selv ganske ufarlig, men udgjorde en risiko for motorcyklister, knallerister og cyklister. De kunne nemt risikere at glide og vælte. Og bilister ville have svært ved at bremse, siger brandinspektør Mogens Hansen, Redningsberedskabet Morsø Kommune.

I forbindelse med oprydningen blev der spærret for trafikken ved Næssundvej og Lødderupvej.

Seks mand fra beredskabet arbejdede fra klokken 18 til 21.30 med at spule gødningen væk fra vejbanen og ud i rabatten. Og Mogens Hansen hører meget gerne fra landmanden, der formentlig uforvarende gødede asfalt i stedet for marker.

- Jeg vil gerne høre, hvem der har tabt gødningen, og hvad der er sket, siger han.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.