Landsbydød - ikke i Astrup
Penge samlet ind, så der kan startes friskole op, hvis politikere lukker landsbyskole
ASTRUP: I disse år kæmper mange landsbyer for deres overlevelse. Den sidste købmand lukker, skoler og børneinstitutioner lukker. Den offentlige transport er indskrænket, og landsbylægen er for længst rejst.
I Hjørring Kommune er man fortsat i gang med sparekniven. For få år siden lukkede kommunen 7 skoler, og flere børneinstitutioner fulgte efter, og nu er et forslag om nedlæggelse af yderligere 8 skoler sat på den politiske dagsorden. Resultatet kendes først senere på året.
Sidste gang, hvor der blev nedlagt skoler, var Astrup Skole én af de 7 skoler, der skulle lukke, men skolen fik i sidste øjeblik lov til at bestå på bekostning af Mosbjerg Skole.
Borgerne i Astrup er nu nervøse for, om deres skole, som i dag betegnes som et undervisningssted under Sindal Skolecenter, igen er lukningstruet. Derfor har initiativrige borgere nu indsamlet de 20.000 kroner, der skal stilles som en garanti over for kommunen, hvis man ønsker at oprette en friskole, og det gør man i Astrup, hvis kommuneskolen lukker.
- Vi har på to dage indsamlet de 20.000 kroner, der skal stilles som garanti, og vi har indbetalt beløbet, inden anmeldelsesfristen om oprettelse af en friskole udløb. At vi så hurtigt kan indsamle så mange penge viser, at vi her i Astrup står sammen, fortæller Per Svanholm, der er én af initiativtagerne til oprettelse af Astrup-Sønderskov Friskole.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.