Larsen: Der var ikke rødt kort
AaB-målmandens var uenig i, at han skulle sendes tidligt i bad
Opdateret 19. september 2014 kl. 07:45
BUKAREST: Da målmand Nicolai Larsen med en halv time tilbage af torsdagens Europa League-kamp i Bukarest fik rødt kort, faldt AaB fuldstændigt sammen. 6-0 lyste måltavlen i den rumænske nattehimmel. Men stod det til keeperen, så skulle han aldrig have været sendt i bad ved stillingen 1-0 til Steaua efter en times spil.
- Jeg kan ikke holde det skud der kommer, og der tager jeg nok desværre lidt let på det. Straffesparket efterfølgende kan dømmes, men jeg synes ikke, at jeg skal have rødt kort. Han sparker jo bolden ud mod hjørneflaget, så det var ikke en oplagt målchance, han blev frataget, argumenterer Nicolai Larsen.
Hans afløser Carsten Christensen var prisgivet og måtte efterfølgende indkassere fem kasser, da AaB gik helt i sort.
- Første halvleg føler jeg ellers er god, og vi skal jo føre både 2-0 og 3-0. Siden går det godt nok ned ad bakke. Vi må ikke gå ned på den måde. Det er uvirkeligt. Steaua spiller godt, men vi spiller også naivt, hvor vi skulle have lukket kampen ned i stedet for, slutter Nicolai Larsen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.