Laudrup fik sparket i Getafe

Michael Laudrup gik ikke selv i spanske Getafe - han blev gået af en utilfreds præsident, som mener, at Laudrup ikke har fået det optimale ud af holdet.

Michael Laudrup vil koste sin kommende klub en frikøbsafgift. Foto: Scanpix

Michael Laudrup vil koste sin kommende klub en frikøbsafgift. Foto: Scanpix

Det var ren proforma, da Michael Laudrup forleden annoncerede sin afgang fra spanske Getafe. I virkeligheden blev det danske nationalikon presset ud af Madrid-klubbens enerådige præsident Ángel Torres, skriver Tips Bladet tirsdag. Uenighederne har, ifølge avisen, været mange i den netop afsluttede sæson. I december eskalerede det, da Laudrup foreslog to spillere. Spillerne havde nemlig samme agent som Laudrup selv, tyrkiske Bayrum Tutumlu, og den forespørgsel førte til en højrøstet meningsudveksling mellem Torres og Laudrup. Allerede for flere måneder siden begyndte Torres at sondere trænermarkedet for emner til den kommende sæson, på trods af, at Michael Laudrup også havde kontrakt for denne. På det tidspunkt stod det klart, at Laudrup var en færdig mand i klubben. Privat skulle Torres have udtalt, at han med Laudrup havde valgt forkert på trænerposten. - Med Bernd Schuster ved roret (klubbens tidligere træner, red.) ville klubben være endt i top-fire. Vi har haft den bedste trup nogensinde, men ikke en træner. Laudrup er bare en hold-opstiller, skulle den harske udmelding fra den koleriske præsident have lydt. Rygterne har været mange. og nu er det bekræftet, at Michael Laudrup er fortid i Getafe, som han i den forgangne sæson førte til den spanske pokalfinale. Senest er danskeren blevet sat i forbindelse med den afsporede portugisiske storklub Benfica samt adskillige russiske klubber.