EMNER

Lederpris går til en rigtig lokal ildsjæl

55-årig lærer Thomas Levinsen fik til sin egen forbavselse i går lederprisen

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Thomas Levinsen blev i går hædret med Sparekassen Thy¿s lederpris for sin mangeårige indsats i VI-KA. Foto: Klaus Madsen

- Hvordan jeg er kommet i betragtning til Sparekassen Thy¿s lederpris, - det ved jeg knap nok selv, men mon ikke, det er nogle forældre, som har peget på mig... Ordene er Thomas Levinsens. Lærer på Østre Skole, hvor han underviser børn og unge med særlige behov. VI-KA Thomas Levinsen er ikke meget for at bruge begrebet handicappet. Han synes, det har en mislyd, og så understreger han, at han har elever, som på enkelte felter er meget dygtigere end ham selv. Thomas Levinsen er har fået lederprisen for sit uegennyttige arbejde i foreningen VI-KA, hvor han både er kasserer og træner. Og han siger ikke nej, hvis foreningen står og mangler arbejdskraft. Det bliver til mange tusinde kilometre om året i hans bil, når foreningens medlemmer skal deltage i floorballkonkurrencer i enten Danmark eller i Skandinavien. Thomas Levinsen har været en aktiv del af VI-KA de seneste 20 år, og han kom ind i foreningens arbejde ved lidt af et tilfælde. Han fortæller, Gerda Kobberø for omkring 20 år siden rettede henvendelse til Thomas Levinsens afdelingsleder på Østre Skole Viggo Østergaard. Gerda Kobberø var dengang kasserer i VI-KA, og henvendelsen landede på Thomas Levinsens bord. Henvendelsen drejede sig om, hvorvidt Østre Skole kunne stille med et hockey, og inden de havde set sig om, var eleverne puttet ind i bilen, og af sted gik til Silkeborg for at deltage i et hockeystævne. Livsglæde Den weekend blev skelsættende for Thomas Levinsen. Siden har han lagt det meste af sin fritid i VI-KA, hvor han koncentrere sig primært om hockey. - På den første tur til Silkeborg havde både børnene og jeg en god oplevelse, fortæller han, der bliver positiv stimuleret af børnenes glæde ved at kunne deltage i stævnerne, hvor de samtidig møder ligestillede. Det er brændstoffet, som får Thomas Levinsen til at fortsætte til glæde for både børnene og forældrene. En stor aktivitet er floorball, fordi det er muligt at komme rundt og deltage i både indenlandske og udenlandske stævner. Økonomi Thomas Levinsen fortæller, at floorballholdet fra VI-KA rejser til Malmø Open til februar næste år, og i foråret i år havde VI-KA besøg af det svenske landshold, som spillede mod det danske i Thisted. De mange rejser koster selv sagt mange penge. Foreningens indtægter kommer fra foreningens omkring 100 medlemmer samt et offentligt tilskud, og så nævner Thomas Levinsen foreningens blad, som via annoncer giver et godt økonomisk bidrag til medlemmerne og foreningens øvrige udgifter. Men det er ikke sport det hele. De seneste fem år har han med børnene sejlet med det gode skib Fulton, ligesom han de senere år ligeledes har været medansvarlig for den årlige sommerlejr på Livø. - Det sidste har ikke nødvendigvis noget med VI-KA at gøre, men der er nu alligevel et personsammenfald, siger Thomas Levinsen. Nu var klokken blevet henad 12-middag i går fredag. Thomas kikker på sit ur, og konstaterer, at der stadig er god tid til, at han skal være i Sparekassen Thy¿s repræsentationslokaler.