Nibe

Leg og fodboldlæring en succes

NIBE:Anders Fokdal, bestyrelsesmedlem i Nibe Boldklub med ansvar for mikroputafdelingen, der i 2004 blev omdannet til en selvstændig afdeling af ungdomsafdelingen, giver i seneste udgave af klubbens blad, NB-NYT udtryk for stor tilfredshed med nyskabelsen. - Opgaven for os som klub er at skabe balance mellem på den ene side leg, det enkelte barn, kammeratskab, hygge og tryghed, på den anden side fodboldlæring, fastslår NB-lederen, der desuden kan glæde sig selv og klubbens venner med, at langt over 50 af de små fyre fra børnehaveklassealderen til anden klassealderen - såvel drenge som piger - har repræsenteret klubben i sæsonen 2004, spillet i alt 60 kampe og scoret 131 mål. Desuden havde årgang 98 vundet puljen med usvigelig sikkerhed, hvorfor samme Fokdal med et "glimt i øjet", at sæsonen 2017 ser rigtig lys ud for Nibe Boldklub. NB-NYT er ellers som vanligt på banen med masser af billeder og artikler om sæsonen 2004, ligesom den sædvanlige billedcollage naturligvis pryder midtersiderne. Klubbladet, der kører på 24. årgang og således nærmer sig sølvet, har et oplag på tæt ved 1500 og husstandsomdeles i Nibe by og sendes til udenbys medlemmer og annoncører.