Leganger siger nej til Aalborg

AALBORG: Aalborg DH jagter med intensiveret styrke en målvogter af højeste klasse, efter at det nyoprykkede ligahold i kvindehåndbold for anden gang har bejlet forgæves til en norsk stjerne. For et stykke tid siden meldte Heidi Tjugum pas, og såvidt NORDJYSKE erfarer har landsholdskollegaen Cecilie Leganger netop sagt nej tak til et udspil fra den ambitiøse Aalborg-ledelse. Også Slagelse har angiveligt fået en kold skulder fra Cecilie Leganger, der på grund af klubbens dårlige økonomi er blevet fritstillet af norske Tertnes. I stedet for mulighederne i Danmark satser hun tilsyneladende på at fortsætte karrieren længere sydpå med Hypo Niederösterreich eller en spansk topklub som nærliggende bud. Aalborg DH's sportschef Per Andersen ønsker ikke at kommentere den angivelige flirt. - Jeg kan kun sige, at vi har en del bolde i luften som forstærkning på den vigtige post, lyder den korte melding fra Per Andersen. Han glæder sig over, at to af klubbens markante indkøb, Viborg-duoen Heidi Astrup og Natalia Deriouguina, har gjort et meget positivt indtryk i tre træninger med truppen i den forløbne uge. Begge optræder første gang for Aalborg DH, når holdet på tirsdag møder Skovbakken i en træningskamp i KFUM-hallen. Herefter rejser Deriouguina hjem på ferie, mens Heidi Astrup også deltager i kampene mod Fox Team Nord 19. og 21. juni. abel