EMNER

Lions Club glæder med en julepakke

Decembers hyggelige julemarkeder er en god tradition.

Julemarkederne var populære og skæppede godt i kassen. Privatfoto

Julemarkederne var populære og skæppede godt i kassen. Privatfoto

Lions Club Ingeborg Skeel har også i år deltaget med en stand på Dronninglund Slotsplads den første søndag i advent og den efterfølgende weekend i kælderen på Voergaard. - Til julemarkedet på Dronninglund Slot var det især duften af varme, nybagte vafler, der lokkede mange julemarkedsgæster til klubbens stand i den snedækkede slotsgård, fortæller Karen E. Krogsgaard fra Lions Club Ingeborg Skeel. - "Kalendekommoden" med gevinst hver gang fristede nu også mange af de besøgende. Derudover kunne man købe marmelade og pebernødder, som klubbens medlemmer i fællesskab havde fremstillet en novembereftermiddag og -aften i hjemkundskabslokalet på Flauenskjold Skole. På Voergaard Slot havde Lions Club Ingeborg Skeel julepyntet et hjørne af kælderen med nisser, juledekorationer og glitrende julestads. - Der var således rig mulighed for julemarkedets besøgende til at få lidt nyt julepynt med hjem, og så kunne man også her købe marmelade og pebernødder. - På Voergaard Slot var der ligesom på Dronninglund Slot mange, der lige skulle prøve lykken ved at trække en skuffe i "Kalenderkommoden", og alle gik derfra med en fint indpakket gave. - Det er altid en glæde for Lions Club Ingeborg Skeel at deltage i de to julemarkeder, dels på grund af den dejlige stemning op til højtiden og så naturligvis fordi, at omsætningen på de to julemarkeder sikrer, at klubben kan donere pengebeløb til gavn for dem, der har brug for hjælp, siger Karen E. Krogsgaard fra Lions Club Ingeborg Skeel. - Heldigvis sikrede de mange julemarkedsgæster, at omsætningen igen i år blev yderst tilfredsstillende, og overskuddet vil som tidligere år blive brugt på at hjælpe hårdt trængte børnefamilier i den østlige del af Brønderslev Kommune. Hjælpen gives i form af en kurv med dejlig julemad og julegodter.