Lions-piger til syltedag

400 glas marmelade

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Bente Justesen og Else Ottesen har gang i de helt store gryder i køkkenet på Produktions-skolen.

BRØNDERSLEV:Hyben plukket ved stranden i Hou, brombær, rødbeder og blommer fra lokalområdet. Ene gode råvarer trylles denne fredag eftermiddag om til marmelade, hældes på glas, der smykkes med en etikette og et lille stykke ternet stof i toppen. - Det er økologisk, det er ikke plukket ved alfarvej men ude på landet. Og vi står inde for kvaliteten af det vi laver, siger Else Ottesen. Lions Club Brunhilde er i gang med at lave marmelade, der skal sælges på Brønderslev Marked. I alt omkring 400 glas skal der laves i løbet af seks-otte timer. En tradition som sikrer velgørende kroner til en række lokale og landsdækkende formål. - Det er hyggeligt, og det er sjovt, lyder det fra Else Ottesen, mens de kogende hyben sender varme og velduftende dampe op fra den store gryde. - Det er vores måde at yde en humanitær indsats på, og vi hygger os med det, siger hun. Normalt sylter Lions pigerne også 200 kilo asier, men på grund af den våde sommer, har det ikke været muligt at få nogle af dem. Til gengæld bliver der også solgt honning fra lokale leverandører og Brunhilde Sennep, lavet af Hanne Fuglsang og Kirsten Andersen. Grethe er præsident 60-årige Grethe Klæstrup er til daglig lægesekretær hos lægerne i Dannebrogsgade men hun er også klubbens præsident og har i øvrigt afløst sin søster på posten. Hun står i spidsen for de i alt 27 medlemmer, der kommer dels fra Brønderslev by og dels fra oplandet. Hun tager titlen med ophøjet ro og opfatter det som en pligt at tage ansvar i klubben. - Når man er gået ind i Lions Club Brunhilde, ved man at man på et tidspunkt må tage en bestyrelsespost, og jeg ser det som en udfordring at være præsident siger Grethe Klæstrup, der har været med siden klubbens start i 1999. Hun nyder det fællesskab og sammenhold, der er i Lions Brunhilde. - Vi er ikke en kaffe- og strikkeklub. Vores motto er ¿we serve¿ og det indebærer den humanitære del. Vi arbejder for et fælles mål, og jeg glæder mig til hver et klubmøde, og jeg føler, at jeg får nyt med hjem hver gang, vi har været til klubmøde, siger Grethe Klæstrup, der har det godt med at gøre en forskel. - Vi har en dejlig fornemmelse, når vi har afleveret en portion penge, siger hun. Flot program Efter markedet tager Lions Club hul på en række aktiviteter for alle interesserede. Blandt andet er der koncert med Nordjysk Pigekor i Brønderslev Ny Kirke 24. oktober. 5. november har Lions pigerne allieret sig med Justitsminister Lene Espersen (K), der vil fortælle om at have børn og passe en krævende karriere.