EMNER

Litauiske børn på besøg

Initiativ fra ny Rotaryklub vil hjælpe 22 børn fra et børnehjem i Litauen.

De bor på et børnehjem, der har så lidt penge, at de må forsøge at skaffe sig gratis mad. Udflugter bliver der næppe noget af, og de har aldrig prøvet at få en julegave. 22 børn fra et børnehjem i Litauen vil sandsynligvis få sig noget af en overraskelse, når de i uge 28 kommer til Hjørring og skal besøge blandt andet Zoologisk Have, Fårup Sommerland og Nordsøcentret. Baggrunden for deres besøg skal findes i den nystartede Rotary klub, Hjørring Morgen Rotaryklub - navnet fordi de ca. 25 medlemmer mødes hver onsdag morgen klokken 7 for at planlægge deres aktiviteter. Den består af forholdsvis unge mennesker, mange med børn, som hellere vil bruge en morgen end en aften på klubben. - Vi skulle finde et internationalt projekt, som vi gerne ville støtte, og et af vores medlemmer arbejder i Litauen. Han havde i den forbindelse besøgt et børnehjem, og dem har vi så inviteret til Hjørring, forklarer medlem Pernille Hovaldt. Altså kommer der 22 børn i alderen fem til 17 år og deres to børnehjemsledere. De skal i de første tre dage bo på Muldbjergskolen, hvor Pernille Hovaldt er skoleleder, og derefter skal de bo privat hos klubbens medlemmer og venner. - Vi håber på, at de får en varig kontakt med de familier, de skal ud og bo hos. Vi har et håb om at fortsætte det her projekt, så det kommer til at rykke i børnenes liv. Sommerferien er første skridt, derefter vil vi løbende sende dem ting, de har brug for, og endelig håber vi at kunne hjælpe dem til at få en uddannelse. De skal flytte fra børnehjemmet, når de fylder 18 år, og det er svært at stå uden netværk, siger Pernille Hovaldt. Om der bliver en sommerferie for litauiske børn igen vil klubben tage stilling til, når man har evalueret projektet. Foreløbig er det gået godt. - Vi har mødt utrolig stor velvilje alle vegne, siger Pernille Hovaldt med henvisning til, at de har fået sponsoreret blandt andet billetter til de forskellige oplevelser. Rotaryklubben har desuden fået hjælp fra dansk-litauisk venskabsforening, som har lavet en lille ordbog med de mest basale ting til dem - ligesom de også kan rykke ud og være tolk, hvis der bliver behov for det. Desuden har de to børnehjemsledere fået lidt engelskundervisning. Ellers er det meningen, at det skal sprogligt skal køre på fagter og den gode vilje.