Løbere i Hobro Østerskov

I den kommende tid springer nye orienteringsløbere ud sammen med bøgen, når Mariager Fjord OK inviterer på gratis begyndertræning.

Nye orienteringsløbere inviteres til at være med til træning i Hobro Østerskov. Privatfoto

Nye orienteringsløbere inviteres til at være med til træning i Hobro Østerskov. Privatfoto

Orienteringsløb, der kombinerer sund motion med natur og navigering, har allerede omkring 100 udøvere i Mariager og Hadsund-området, men nu skal der flere til. - I vores klub er der rent bogstaveligt højt til loftet, og der er plads til mange flere løbere. Det nye tiltag er helt uforpligtende at komme og prøve, fortæller klubbens formand Jørn Blom. Der løbes torsdag 23. april og de efterfølgende ni torsdage frem til sommerferien. Både børn og voksne er velkomne, og det er gratis at være med. Startskuddet lyder kl. 17.30 fra Hobro Stadion på Amerikavej. Læs mere på www.mariagerfjordok.dk.