Thisted

Løbere tog en tur på trapperne

Normalt er det forbudt at løbe på trapperne, men onsdag aften var det anderledes, da Sportsmaster arrangerede juleløb i J.P. Jacobsen Centret

Pulsen kommer op, når der løbes på trapper, og det var der rig lejlighed til under Sportsmasterløbet i J.P. Jacobsen Centret. Foto: Jens Fogh-Andersen
Pulsen kommer op, når der løbes på trapper, og det var der rig lejlighed til under Sportsmasterløbet i J.P. Jacobsen Centret. Foto: Jens Fogh-Andersen

Opdateret 11. december 2014 kl. 19:19

THISTED: Efter en halv times løb og og ned ad trapperne i J.P. Jacobsen Centret i Thisted var de omkring 60 løbere, der var til start i Sportsmasters juleløb i centret færdig med onsdag aftens udfordring, som i al enkelthed gik ud på at løbe ned ad en trappe til centrets parkeringskælder og op igen ad en anden trappe.

Valget stod mellem 10 ture på trapperne - eller 15. Omregnet til kilometer var det henholdsvis fire eller seks kilometer, som igen kan omregnes til trappetrin, og så hed det 860 trin for den korte rute og 1.290 trin på den lange.

Det var en udfordring, der både fik pulsen op og sveden frem på løbernes pander i takt med at trapperne blev udfordret.

- Det er sjovt at se, hvordan løberne slider op ad trapperne, men det er også sejt at komme ned igen, bemærker løbets planlægger, Flemming Søvndal Nielsen, som mener at julespøgen både er en sjov og anderledes løbeoplevelse.

Arrangøren, Jesper Sjælland, Sportsmaster, er også godt tilfreds med løbet, som han helt bevidst er gået lidt stille med.

- Det er første gang, jeg prøver sådan noget og egentlig var jeg lidt nervøs for, hvordan det hele var forløbet, hvis der var kommet 150 eller 200 deltagere. Så havde der nok været så meget trængsel på trapperne, at det hele skulle gribes anderledes an for at undgå trafikpropper. For trapperne er flaskehalse i løbet, siger han og tilføjer, at det hele er gået så godt, at løbet skal gentages næste år på samme tid.

- Tanken om at lave et løb inden døre er fin, for tænkt hvis det havde været sne og sjap udenfor. Så vil det være rigtig rart med et indendørs løb, siger Jesper Sjælland, som var klar med præmier til de tre hurtigste løbere på hver distance og med gaver og forfriskninger til alle deltagere, som fik en anderledes løbetur ud af deres onsdag aften i centret - selv om der ikke var tid til indkøb undervejs. Og udenfor for det faktisk ikke en decemberaften, der inspirerede til en løbetur i det fri.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden