Lokale AaB-supportere laver klub

Vil blandt andet arrangere faste ture til storklubbens hjemmekampe for Farsøs børn og unge

FARSØ:AaB-fodbold er et hit hos mange nordjyder, og Vesthimmerland er bestemt ingen udtagelse. Ja, så stor er gejsten, at de mest entusiastiske tilhængere af Aalborg-klubbens succesfulde vej over grønsværen nu har stiftet en lokal supportklub med foreløbig 22 medlemmer. - Vi kom rigtig godt fra start, og vi er faktisk også godt i gang med at planlægge, hvad der skal ske, fortæller Flemming Holm, Aars, den nye formand for AaB Support Klub Vesthimmerland. - Jeg er sikker på, at vi er kommet for at blive. Vi satser meget på, at vi i løbet af kort tid bliver kendte overalt i Vesthimmerland, og vi starter godt op allerede i de kommende uger, siger han. Forsværger vold På generalforsamlingen på Hotel Farsø kunne han over for de 22 fremmødte ridse betingelserne for medlemsskabet op - og klædt godt på efter AaB-supporterne og AaB's fællesmøde om vold blandt fodbold-tilskuere i forrige uge - står det klart for alle, at vold og hærværk under ingen omstændigheder skal identificeres med AaB-supporterne. - Det vil vi simpelthen ikke have, og det var der fuldstændig klar opbakning til fra vores medlemmer. Det er helt uacceptabelt, siger Flemming Holm. Faste ture til kampe Blandt de mange aktiviteter er der et tilbud, som AaB-supporterne håber, at mange Farsø-borgere vil tage imod: Supportklubben vil nemlig fra AaB's hjemmekamp mod fynske OB den 3. november og alle hjemmekampe i fremtiden arrangere kørsel fra Aars, Farsø, Løgstør og Nibe. Og er det børn, der brænder for se være med langs banderne ved stadion, har de ifølge Flemming Holm ingen grund til at frygte for deres børns sikkerhed. - Vi vil til hver eneste tur have to voksne guider, der tager sig af de unge og sørger for at de bliver vist rundt og hjulpet, så der ikke skulle blive nogen former for problemer, lover supporternes formand. Billetter til turene kan fremover købes i Farsø Kiosk indtil klokken 18 om fredagen, hvor der er hjemmekampe i weekenderne. - Og når vi har fået det op at køre, vil vi også så småt begynde at tage ud på ture til udekampe i Århus og Silkeborg, forusiger Flemming Holm. Kommenterer vold Rigtig premiere i Vesthimmerland får AaB-supporterne lørdag 2. november. Her afvikler klubben en radio-konkurrence med en stribe præmier, som vindes af dem, der kan flest fatcs om AaB. Desuden vil supporternes radio-udsendelse, som kan høres på Radio Himmerland, indeholder et interview med AaB's nye informationschef, den tidligere TV-journalist Jeppe Søe, samt chefkontrollør Kim Kristensen. Begge herrer vil blandt blive bedt om at kommentere den seneste tids voldsepisoder i Superligaen, og sikkerheden på Aalborg Stadion. Ifølge support-formand Flemming Holm udelukkende for at berolige dem, der måtte være opskræmte. - Vi vil i hvert fald gøre, hvad vi kan for at undgå den slags, forsikrer Flemming Holm igen.