Vester Hornum

Lokalt boksekoryfæ bliver ny træner i Boxing Team Aars

AARS:Med den tidligere europamester i boksning Gert Bo Jacobsen som ny træner er der lagt op til en hårdtslående sommer for bokserne i Boxing Team Aars. Mens de fleste andre bokseklubber drosler ned i sommervarmen for først begynde sæsonen igen til august, så begynder Boxing Team Aars allerede træningen i næste uge. Målet er at holde klubbens kampboksere i optimal form inden klubbens første udendørsstævne i august. -Vi holder kun sommerpause et par uger i juli,fortæller Gert Bo Jacobsen. Han afløser Kenneth Oschieng, og skal fortrinsvis stå for træningen af klubbens kampboksere. Hovedparten af klubbens medlemmer bruger klubben til motionsboksning. De vil også i den kommende boksesæson blive trænet af Thomas Jørgensen fra Vester Hornum.