EMNER

Luft under vinger i 50 år

Sæby Flyveklub startede på Knivholt

Tiden flyver. For på tirsdag er det præcis 50 år siden Sæby Flyveklub gik på vingerne. 15. februar 1961 fik ingeniør Preben Wistisen en række flyveinteresserede frederikshavnere til møde i Møllehuset, og fik ved den lejlighed stiftet Frederikshavn flyveklub. Wistisen, der var kendt for konstruktion af Cloostårnet, og de fyrbåker der afløste de gamle fyrskibe i danske farvande. Det fortæller Bent Jakobsen fra Sæby Flyveklub. På halvtredsårsdagen 15. februar 2011 indbyder klubben til jubilæumsreception mellem 15.30 og 17.30. Stedet er selvfølgelig igen Møllehuset. Klubbens først flyvninger skete faktisk fra Frederikshavn Efter flyveklubben blev dannet, kom der hurtigt gang i aktiviteterne. Omdrejningspunktet var naturligvis Knivholt flyveplads, hvor der både var administrationsbygning og hangar. Noget af det første man investerede i var et klubfly. - Det var en lille tosædet Piper J3 CUP, som blev grundlag for en række frederikshavneres certifikat, forklarer Bent Jakobsen. Men da byrådet på et tidspunkt mente at flyvepladsen "Knivholt flyveplads" var bedre egnet til industrielle byggegrunde flyttede klubbens medlemmer deres maskiner til et område ved Sæby, hvor landmanden Niels Aage Nielsen ved gården Ottestrup, allerede havde lavet sin egen landingsbane. Klubben skiftede umiddelbart efter navn til Frederikshavn/Sæby Flyveklub. Klubben, der id ag kalder sig Sæby Flyveklub har nu haft banen ved Sæby som tilholdssted i cirka 35 år, og har i mellemtiden udvidet med landingslys og andre faciliteter. At svæveflyverne er flyttet til samme plads har kun været med til at skabe et spændende flyvemiljø. Frederikshavn kommune har siden Sindal flyveplads, eller lufthavn, blev dannet, hvert år spyttet en halv million i projektet. Byrådet har opsagt deltagelsen for at spare på udgifterne. - Og vi i den jubilerende klub er stolt overe at kunne tilbyde samarbejde, så kommunen stadig kan reklamere med sin egen flyveplads. Ottestrup flyveplads er i forvejen meget brugt af fly udefra. Næsten al flyvning mellem Læsø og Jylland foregår via Sæby, siger Bent Jakobsen. Også 100 år Han har været ved at kigge i den lokale flyvehistorie og har fundet ud af at et andet jubilæum trænger sig også på. - Omkring 1. august er det 100 år siden den første pilot så Frederikshavn fra oven. Piloten hed Peter Nielsen, og det skete i forbindelse med en begivenhed, kaldet Danmarksflyvningen. Tre fly blev kørt fra København med tog til Skagen, og så var hensigten at de skulle flyve hjem. Noget af en bedrift i de dage. Der var kun gået fem år siden Ellehammer havde taget sit første hop på øen Lindholm. Det var ikke alle der kom til at flyve hele vejen. Havarier og tekniske problemer kom i vejen, men Peter Nielsen overfløj altså Frederikshavn, endda flere gange.

Forsiden