Aalborg

LUGI har aftale med Fox Team

LENDUM:Håndboldsafdelingen i LUGI er en af de idrætsgrene, der går bedst i klubben, og klubbens ledelse forsøger nu at fastholde og måske højne niveauet. - Vi har lavet et samarbejde med Fox Team Nord, som kan være med til at støtte udviklingen af talenter, siger LUGIs formand Knud Andersen. Aftalen betyder at en træner fra Fox Team Nord en gang imellem kommer ud til træning af ungdomshold i Lendumhallen, og der er også en mulighed for at der kommer tilgang af spillere. - Fox Team Nord har en meget stor årgang af piger, hvor det kniber med at få plads til alle. Vi har også en pigeafdeling, hvoraf en del bliver juniorer næste sæson. Der kan blive tale om at nogle får tilbudt at spille hos os. Samarbejdet betyder også, at hvis vi har et supertalent, så kan det prøve at spille i Frederikshavn, oplyser Knud Andersen. Samarbejdet betyder også, at ungdomsspillere kan overvære Fox Team Nords hjemmekampe i Arena Nord mod at sætte nogle plakater om kampene op. Iøvrigt har LUGI et hold, der spiller i Arena Nord, idet klubbens herreyngliges finalekamp den 16. marts i kredsungdomscup mod Vejgaard er flyttet dertil.