Fodbold

Lukkede døre i Fortuna

HJØRRING: Tirsdag aften evaluerede Fortuna-truppen en sæson, der bød på DM-sølv og finalenederlag i klubbens første deltagelse i UEFA Women's Cup. - Det gik sådan set ganske fint, siger træner Steen Refsgaard, der efterfølgende var emnet på et andet møde mellem spillerne og klubbens ledelse. Fortuna-træneren har efter skuffelsen i DM-kapløbet med Brøndby og de to klare nederlag til Umeå i UEFA Cup'en været genstand for en del kritik fra unavngivne spillere i truppen. Derfor havde Fortuna-ledelsen brug for at vide, om Steen Refsgaard har opbakning til at opfylde sin kontrakt som cheftræner frem til årsskiftet. Tirsdag aften var der lukkede munde og slukkede mobiltelefoner over hele Fortuna-linien, så i hvert fald der var der enighed. Ifølge NORDJYSKE's oplysninger skal Fortuna-ledelsen på torsdag have et møde med Steen Refsgaard, men alt tyder på, at han ikke får forlænget kontrakten og muligvis heller ikke står i spidsen for vicemestrene ved den nye sæsons start. I så fald vil den nuværende assistenttræner og tidligere cheftræner i både Fortuna og B52 Aalborg, Jacob Nørgaard, være et varmt emne til at overtage førersædet hos vendelboerne. toto