Lyt til medarbejderne og skab større tilfredshed
Effektivitet og trivsel følges ad på Arla Foods Mejericenter i Hobro
HOBRO: Selvom medarbejderne hos Arla Foods Hobro løber stadig hurtigere, viser en intern undersøgelse, at de ansattes tilfredshed med deres nærmeste leder er steget fra 68 til 78 procent, og ni ud af ti svarer, at de er glade eller meget glade for at gå på arbejde. Det er der en væsentlig grund til, skriver NORDJYSKE Stiftstidende.
51-årige Bjarne Olsen er arbejdsleder i terminalen, og han kan godt mærke, at ledelsen er blevet mere opmærksom på forslag fra medarbejderne.
- Jeg har eksempelvis fået en ide til en ny opstilling af hele plukkelinjen. Ideen fik jeg under et besøg på et svensk mejeri, og den er nu i hænderne på to kolleger fra terminalen, som er ved at undersøge, om ideen kan gennemføres, fortæller Bjarne Olsen.
Ifølge Bjarne Olsen kunne denne proces ikke have fundet sted for ti år siden.
Engagement essentielt
Hver uge indsamler mejeriet i Hobro ikke mindre end 2,8 millioner liter råmælk, og ifølge Arla er mejericenteret et af de mest omkostningseffektive.
Direktør Jan Andersen har stået i spidsen for mejeriet siden 2009, og hans fokus har været på en udvikling, hvor der i højere grad bliver lyttet til medarbejderne på gulvet i forbindelse med, at virksomheden har gennemført omfattende effektiviseringer.
- Man kan godt effektivisere på den korte bane uden at lytte til medarbejderne, men hvis medarbejderne inddrages, sikrer man en permanent effektivisering, forklarer Jan Andersen.
Direktøren finder det essentielt, at medarbejderne tager ejerskab til ændringer på fabrikken og derved bevarer deres engagement i arbejdet.
For at gøre dette ejerskab muligt og give luft til den viden, som hver enkelt medarbejder har om sin arbejdsfunktion, har man etableret en lang række udvalg, der fungerer som informationskanaler fra medarbejderne og op til ledelsen.
Gennem disse kanaler kommer de ansattes ideer til ledelsens kendskab.
- Vi har en klokkeklar politik om, at vi tager stilling til alle de forslag, der kommer ind. Er forslaget brugbart, gennemføres det med det samme. Dur forslaget ikke, følger der en begrundelse med, og hvis svaret er ”ved ikke”, så bliver sagen undersøgt, og der kommer så hurtigt som muligt et resultat tilbage, fortæller Jan Andersen.
Bjarne Olsen har arbejdet med de fleste funktioner, lige fra at være terminalarbejder til at lægge kørselsruter til chaufførerne, og han ser store fordele ved at ændringsforslag undersøges af medarbejderne selv.
- Nu bliver der sat tid af til, at ideer og ændringer bliver undersøgt, og ledelsen lytter til tilbagemeldingerne, hvor vi før i tiden bare tog en beslutning om, at sådan skulle det være, forklarer arbejdslederen.
- Der gik mange rundt med en masse viden, som blev holdt tilbage, men de ideer kommer frem nu, siger Bjarne Olsen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.