Håndbold

Målkonge tørner ud for Mors-Thy

36-årige Kim Møller skifter fra Stoholm til Mors-Thy

Kim Møller – klar til at tørne ud for Mors-Thy Håndbolds ligahold i den nye sæson. Arkivfoto

Kim Møller – klar til at tørne ud for Mors-Thy Håndbolds ligahold i den nye sæson. Arkivfoto

Vi har i et stykke tid ledt efter en rutineret bagspiller, der sammen med de andre erfarne spillere i truppen, kan være med til at løfte vores mange unge spillere, og ham har vi nu fundet. Sådan siger sportschefen i Mors-Thy Håndbold, Frits A. Mikkelsen, om klubbens to-årige kontrakt med 36-årige Kim Møller, der skifter fra Stoholm Håndbold, hvor han de seneste fire sæsoner har været en af de bærende kræfter på klubbens 1. divisionshold. Med sig til Mors og Thy har Kim Møller 17 års erfaring fra tophåndbold. I håndboldkredse er han – udover sin indsats for Stoholm Håndbold – især kendt for sine otte sæsoner i Viborg HK, hvor den tidligere U-landsholdsspiller i år 2000 blev både pokalmester og DM-bronzevinder. – Selv om Kim Møller efterhånden er blevet 36 år, er han stadig sulten efter flere sejre på håndboldbanen. Det er derfor 84 yderst veltrænede kilo, der sidder på hans 1 meter og 79 centimeter høje krop, siger Frits A. Mikkelsen. I det civile liv er Kim Møller ansat som elektriker på Grundfos og bor i Viborg. Efter skiftet til Mors-Thy Håndbold bliver han boende i Viborg for at være tæt på sine to børn. just-