Målvogter færdig i Aalborg DH
Ditte Marie Fuglsang bliver ikke spilleklar i denne sæson og forlader derfor håndboldklubben nu

Ditte Marie Fuglsang nåede kun at spille to kampe for Aalborg DH.
AALBORG:Målvogter Ditte Marie Fuglsang nåede kun at spille to kampe for Aalborg DH. Klubben og den langtidsskadede keeper er blevet enige om at ophæve samarbejdet før tid, da der vil gå mindst et halvt år endnu, før hendes knæ er klar til tophåndbold igen.
Derimod er målvogter Ana Vojcic godt i gang med at spille sig i form efter sin graviditet og vil snart være tilgængelig for holdet. Dog ikke allerede lørdag eftermiddag, hvo Aalborg DH spiller en vigtig udekamp mod et andet bundhold, SønderjyskE.
Træner Robert Gertsen er dog alligevel optimist på sit holds vegne.
- Vi har spillet godt i de seneste kampe, men har desværre ikke kunnet lukke dem. Vores trup er smal, så vi løber lidt træt i slutningen af kampene. Men vi prøver at vende den positivt. Spillerne skal være glade for, at de får så meget spilletid, siger Robert Gertsen.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.